Wyświetlanie 1–12 z 18 wyników

Budki lęgowe dla ptaków on-line

Budki lęgowe dla ptaków

U wielu gatunków ptaków, duża zdolność do przystosowywania się do zmian w środowisku sprawia, że potrafią one wykorzystywać jako miejsca gniazdowe różnego rodzaju konstrukcje zarówno budki lęgowe dla ptaków, ale również elementy infrastruktury miasta zarówno w zwartej zabudowie miast jak i w krajobrazie wiejskim. W przypadku wielu gatunków ptaków znane są także sytuacje bardzo nietypowe, np. sroki z powodzeniem wyprowadziły lęg w gnieździe założonym na pracującym dźwigu budowlanym, bogatka w podnoszonym szlabanie kolejowym, a pliszka siwa przy chłodnicy samochodu! Wieszając w miastach budki lęgowe dla ptaków przyczyniamy się do wzmocnienia potencjału lęgowego i wzrostu populacji ptaków.

Jedną z najpoważniejszych przyczyn zmniejszania liczebności ptaków w miastach jest utrata ich miejsc lęgowych. Zasoby naturalnych miejsc gniazdowych w mieście są ograniczone. Dotyczy to szczególnie ptaków gniazdujących w dziuplach. Z tego względu, wycinanie drzew i krzewów w mieście potęguje te niedostatki i negatywnie wpływa na ptaki. W związku z tym niezbędne jest tworzenie zastępczych miejsc lęgowych i wywieszanie budek lęgowych dla ptaków.

Skrzynka lęgowa dla ptaków

Skrzynki lęgowe dla ptaków, zwane potocznie budkami lęgowymi, są najlepszym i najprostszym sposobem zapewnienia dużej liczby miejsc gniazdowania dla ptaków lęgowych w miastach i innych środowiskach zurbanizowanych. Są one chętnie wykorzystywane przez dziuplaki i półdziuplaki.
Dzięki odpowiednio dobranej skrzynce lęgowe można „zaprosić” do swojego otoczenia jerzyki, sowy, kaczki czy ptaki szponiaste. Budki lęgowe zastępują ptakom naturalne miejsca gniazdowania, których często brakuje w środowisku antropogenicznym.

Na co zwrócić uwagę kupując budkę dla ptaków

Najważniejsze cechy na które należy zwrócić uwagę kupując budkę lęgową to:

 • trwałość;
 • dobra izolacja cieplna;
 • prostota wykonania budki dla ptaków;
 • odporność na warunki atmosferyczne;
 • oraz materiał z którego wykonano budkę dla ptaków.

Podstawowe konstrukcie budek lęgowych jakie znajdują się w ofercie naszego sklepu z budkami lęgowymi to:

 1. Budka lęgowa typ  A dla dużych dziuplaków. Chętnie zasiedlą ją sikorki bogatki, mazurek, wróbel oraz pleszki.;
 2. Budka lęgowa typ A1 dla małych dziuplaków. Ten model budki lęgowej zasiedlają sikora modraszka, sikora czubatka, sosnówka, muchołówka żałobna;
 3. Budka B dla szpaka. Skrzynka lęgową zasiedlana przez szpaka, dudka, kowalika, pleszkę, krętogłowa, bogatkę
 4. Budka dla ptaków typ P, przeznaczona jest dla półdziuplaków. Tą konstrukcję budki zasiedlają kopciuszek, kos, pliszka siwa, rudzik, strzyżyk, muchołówka szara;
 5. Skrzynka lęgowa typ D dla kawki,
 6. Skrzynki lęgowe trocinobetonowe dla jerzyków typu J i wiele innych konstrukcji.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą PtasiDom.com