Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Pokaż/ukryj kategorie i filtry

Budki lęgowe wieszane w sposób podtynkowy

Budki lęgowe ze względu na sposób ich montażu możemy podzielić na budki podtynkowe oraz natynkowe. Poznaj naszą ofertę budek dla ptaków, które w łatwy sposób powiesisz w warstwie ocieplającej. Taki sposób wieszania domków dla ptaków sprawia, że w elewacji widoczny jest tylko niewielki otwór przez który ptaki mogą wlecieć do wnętrza niszy lęgowej. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie trwałości budki a tym samym przyczynia się do zwiększenia potencjału lęgowego w miejscu jej montażu.

Pomóż nam chronić ptaki, wywieś budkę lęgową podtynkową 🙂

Budki lęgowe podtynkowe

Budki lęgowe podtynkowe mocowane na budynku w sposób podtynkowy w warstwie ociepleniowej najczęściej w styropianie podczas termomodernizacji budynku lub w warstwie wełny mineralnej lub innej  warstwie dociepleniowej. Takie rozwiązanie sprawia, że na elewacji budynku znajduje się tylko mały otwór wlotowy przez który ptaki mogą dostać się do budki lęgowej. Budka znajduje się natomiast w warstwie ociepleniowej w styropianie, wełnie mineralnej lub innej warstwie dociepleniowej.

Zastosowanie budek lęgowych podtynkowych sprawia, że trwałość budek lęgowych jako, że są one otynkowane jest dużo wyższa. Rozwiązanie to jest dużo lepsze dla ptaków ponieważ są one bardziej podobne do naturalnych miejsc lęgowych.

5 zalet montażu budek lęgowych sposobem podtynkowym

 1. ZALETA – łatwość montażu
  podtynkowy sposób montażu budek jest stosunkowo prosty, ponieważ skrzynka lęgowa przytwierdzana jest bezpośrednio do elewacji budynku. Następnie skrzynka dla ptaków jest obudowywana warstwą ocieplającą.
 2. ZALETA – zlicowana powierzchnia elewacji
  zastosowanie tej technologi pozwala zlicować otwór wlotowy do budki lęgowej z elewacją. Rozwiązanie to sprawia że na remontowanej elewacji widoczny jest jedynie otwór wlotowy do budki lęgowej.
 3. ZALETA – dobre warunki cieplne
  jako że budka dla ptaków zostaje obudowana warstwą termoizolacyjną panują w niej bardzo dogodne warunki termiczne. Budki lęgowe mocowane podtynkowo można mocować nawet na zachodniej ścianie budynku.
 4. ZALETA – trwałość
  zastosowanie budek lęgowych podtynkowych jest rozwiązaniem najtrwalszym przez co uzyskujemy trwały efekt ekologiczny.
 5. ZALETA – estetyka
  montaż podtynkowy jest również bardzo estetyczny. Ma to duże znaczenie z uwagi na wysoki koszt prac remontowych. Proponowane rozwiązanie sprawia, że na remontowanej elewacji budki lęgowe nie są widoczne.

Jaki sposób montażu budek lęgowych wybrać? – To pytanie  często zadają nam inwestorzy i wykonawcy prac termomodernizacyjnych. Jeżeli tylko takie rozwiązanie jest możliwe doradzam klientom budki lęgowe montowane podtynkowo.  

Michał Dworak, ornitolog | PtasiDom.com

Właściwości budek lęgowych podtynkowych

Dzięki wbudowaniu w warstwę ocieplenia (styropian lub wełna mineralna) skrzynki dla ptaków otrzymują dodatkową warstwę izolacyjną a tym samym nowe właściwości. Dzięki zastosowaniu takiej metody montażu budki lęgowe posiadają bardzo dobre właściwości termiczne przez co są chętnie wybierane przez ptaki. Podtynkowy sposób montażu budek lęgowych jest rekomendowany przez ornitologów.

Do najważniejszych właściwości budek lęgowych podtynkowych należą:

 • dobre właściwości termiczne;
 • budki nie nagrzewają się;
 • utrzymują względnie stałą temperaturę;
 • są wykorzystywane przez ptaki zimujące w miastach jako gniazda termiczne;
 • są chętnie wykorzystywane przez ptaki.

Jaki sposób mocowania budki lęgowej  wybrać

Decyzję o wyborze podtynkowego sposobu mocowania budki lęgowej należy podjąć już na etapie przygotowania projektu termomodernizaci budynku. Jest to o tyle ważne, że na etapie robienia projektu projektant zaplanuje, rozmieści oraz zastosuje taki sposób montażu. Montaż podtynkowy jest rekomendowany przez ornitologów jak również przez organizacje ornitologiczne.

Dla jakich ptaków skrzynki podtynkowe?

Skrzynki podtynkowe dostępne są dla większości gatunków ptaków których naturalnym siedliskiem są szczeliny i ubytki w budynkach, należą do nich:

Poznaj pełną ofertę budek lęgowych podtynkowych PtasiDom.com