Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Pokaż/ukryj kategorie i filtry

Budki lęgowe trocinobetonowe

Wykonane są z ekologicznego, posiadającego dobre parametry cieplne oraz trwałego trocinobetonu. Budki lęgowe dla ptaków trocinobetonowe ze względu na swoje dobre parametry termiczne wewnątrz niszy lęgowej są chętnie wybierane przez ptaki. Większość gatunków ptaków, zasiedlających budki dla ptaków zakłada w nich gniazda i skutecznie wyprowadzenia lęgi. Budki betonowe są trwałe i estetyczne, łatwe w montażu jak również można je malować w kolorze elewacji lub otoczenia.

Pomóż nam chronić ptaki, wywieś budkę lęgową trocinobetonową 🙂 

Budki lęgowe trocinobetonowe

Budki lęgowe trocinobetonowe wykonane są z trwałego i ekologicznego naturalnego trocinobetonu. Są one wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg oraz niskie i wysokie temperatury. Dzięki temu są trwałe a ich czas użytkowania jest znacznie dłuższy niż budek wykonanych z drewna. Budki trocinobetonowe są chętnie wybierane i zasiedlane przez ptaki ekosystemów miejskich. Najchętniej zasiedlają je ptaki z gatunków:

 • wróble,
 • mazurki,
 • sikory,
 • kawki,
 • pustułki,
 • jerzyki,

Skrzynki lęgowe trocinobetonowe posiadają bardzo dobre właściwości termiczne dzięki czemu utrzymują odpowiednią temperaturę wewnątrz budki lęgowej. Skrzynki z trocinobetonu są rekomendowane przez ornitologów oraz organizacje ekologiczne zajmujące się tematyką ptaków. Skrzynki wykonane z betonu są również wskazywane w decyzjach Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).

5 zalet jakie posiadają budki lęgowe trocinobetonowe

Beton z którego produkowane są budki lęgowe trocinobetonowe posiada wiele zalet, dzięki czemu są one chętnie wybierane i zasiedlane przez ptaki. Zastosowanie tego tworzywa sprawia również, że są one trwałe i posiadają dobre właściwości termiczne. Poznaj 5 zalet jakie posiadają budki lęgowe trocinobetonowe:

 1. TRWAŁOŚĆ
  konstrukcja ta jest trwała dzięki czemu efekt ekologiczny jest osiągnięty na długi czas;
 2. DOBRE WARUNKI TERMICZNE
  dzięki temu budki utrzymują stałą temperaturę w swoim wnętrzu. W sporadycznych przypadkach można je stosować również na zachodniej stronie elewacji;
 3. CHĘTNIE WYBIERANE PRZEZ PTAKI
  dzięki optymalnie zaprojektowanym konstrukcją ptaki wybierają budki trocinobetonowe zamiast konstrukcji drewnianych;
 4. REKOMENDOWANE PRZEZ ORNITOLOGÓW
  skrzynki trocinobetonowe są rekomendowane przez ornitologów, organizacje ekologiczne oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska;
 5. ESTETYCZNE
  konstrukcja ta jest również estetyczna, budki można malować w kolorze elewacji przez co stają się praktycznie nie widoczne;

Jaką budkę lęgową wybrać wykonaną z drewna czy z trocinobetonu? – Jest to pytanie, które często zadają nam wykonawcy oraz inwestorzy. Którzy muszą zmierzyć się z wykonaniem kompensacji przyrodniczej po zakończonej inwestycji. Doradzam wówczas zastosowanie budek lęgowych wykonanych z trocinobetonu. Z moich obserwacji wynika, że są one chętnie wybierane przez ptaki, które skutecznie wyprowadzają w nich lęgi.

Michał Dworak, ornitolog | PtasiDom.com

Właściwości budek lęgowych wykonanych z trocinobetonu

Proces wytwarzania budek lęgowych wykonanych z trocinobetonu składa się z co najmniej kliku składników oraz wielu zmiennych parametrów jak wilgotność i zmienna frakcja kruszyw. W takiej sytuacji podczas przygotowywania mieszaniny trocinobetonu wymagana jest dokładności odmierzania poszczególnych składników trocinobetonu. W zależności od tego jakich składników użyjemy parametry betonu a tym samym właściwości betonowych budek lęgowych będą inne. Tym samym inna będzie skuteczność zasiedlania ich przez ptaki, sukces lęgowy jak również skuteczność wykonania kompensacji przyrodniczej. Dlatego tak ważne jest żeby budki lęgowe wykonane z betonu miały jak najlepsze parametry techniczne, wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz właściwości termiczne. Europejscy producenci najczęściej używają do produkcji betonowych budek trociny (trocinobeton), ścinki drewniane (betonstróżkowy) oraz keramzyt (keramzytobeton).

Lekkość – to jedna z najważniejszych cech budek lęgowych betonowych

Jedną z ważniejszych cech budek lęgowych betonowych jest ich niewielka waga. Budki lęgowe wykonane z keramzytu są o ok 40% lżejsze od budek wykonanych z klasycznego betonu gdzie jako kruszywo używa się piasek. Dzięki niższej wadze, budki lęgowe dla ptaków wykonane z keramzytu są łatwiejsze w montażu, łatwiej się je transportuje oraz są bezpieczniejsze. Ptaki chętnie wybierają je do wyprowadzenia lęgów ze względu na ich bardzo dobre parametry termiczne. Wolniej się nagrzewają i utrzymują komfortową dla ptaków temperaturę wewnątrz budki.

Dla jakich ptaków skrzynki trocinobetonowe?

Poznaj pełną ofertę budek lęgowych dla ptaków wykonanych z trocinobetonu PtasiDom.com