Budka lęgowa dla ptaków na działkę

W okresie zimowym wiele osób karmi ptaki w pobliżu swojego domu, na balkonie, na oknie lub na działce. Zawieś karmnik lub budkę lęgową i zaproś ptaki do swojego ogrodu. Szczególnie dzieciom należy umożliwić karmienie ptaków, gdyż obserwowanie ich z bliska sprawia wiele radości. Pomyślmy o ruchliwych sikorkach, gilach z czerwono zabarwioną piersią albo o żółtych trznadlach. Dużym przeżyciem jest spotkanie dzięcioła czy grubodzioba – ptaka o nieforemnym, bardzo grubym dziobie i barwnym upierzeniu. Działkowicz winien swoim pierzastym przyjaciołom stworzyć bezpieczne miejsce gnieżdżenia się w ogrodzie i zawiesić budkę lęgową dla ptaków za co będzie sowicie wynagrodzony.

Budki lęgowe dla ptaków na działkę

Fot. Wróble i sikory bardzo chętnie korzystają z karmników i innych pojemników na karmę dla ptaków. Chętnie do nich podlatując na posiłek.  fot. Budki dla ptaków ptasidom.com

W żywopłocie lub zaroślach można związać ze sobą gałązki sznurkiem lub rafią i w ten sposób stworzyć dogodne miejsce do zbudowania gniazda. Czynność tę wykonuje się wiosną, kiedy na krzewach ukażą się pierwsze małe listki. Nadają się do tego prawie wszystkie krzewy. Skrócenie kilku gałęzi tuż pod pędem jednorocznym, np. na grabie, głogu lub trzmielinie powoduje wyrośnięcie kilku nowych pędów, które są odpowiednim miejscem na założenie nowego gniazda.

kos jest pożyteczny i pomaga zwlaczać owady w ogrodzie

Fot. Dobrym pomysłem jest zamontować w ogrodzie budkę lęgową dla kosa, który swoją obecnością umili nam czas spędzany na działce.  fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

Nie wystarcza to jednak wszystkim gatunkom ptaków. Na przykład sikorki i pliszki wymagają innych warunków do założenia gniazda. Można im to ułatwić rozwieszając specjalne domki dla ptaków. Takie budki lęgowe do ogrodu można wykonać we własnym zakresie lub kupić w sklepie PtasiDom.com.
Na ogół zakłada się dwa domki na 100 m2 powierzchni ogrodu. Jednak zależy to także od lokalnych warunków. W większych ogrodach odległość między domkami dla ptaków powinna wynosić od 15 do 20 metrów.

budka lęgowa dla wróbla na działkę

Fot. Ptaki w ogrodzie to doskonała edukacja nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych. Montując w ogrodzie budki lęgowe dla ptaków pomożesz ptakom w znalezieniu swojego nowego domu.  fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

W małych ogrodach odległość ta może być mniejsza, większa natomiast w dużych parkach.
Różna jest także wysokość na której umieszcza się budki lęgowe dla ptaków. W miejscach, gdzie nie ma kotów i zbyt ciekawskich dzieci, można je zawiesić na wysokości 2-2,5 metra. Na starszych drzewach można domki mocować na pniu lub grubych gałęziach. Otwór wlotowy domku powinien znajdować się od strony południowo-wschodniej lub wschodniej, a więc zawietrznej, co ptakom ułatwia wylot z domku lęgowego.

budka dla ptaków na działkę dla sikory

Fot. Przykład budki lęgowej wykonanej z drewna. Budka ta jest idealna do zasiedlenia dla sikorki.  fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

Ptaki są często atakowane i niszczone przez koty lub kuny. Można temu zapobiec wieszając budki lęgowe dla ptaków na mocnym drucie tak, aby mogły swobodnie bujać w powietrzu. Domki lęgowe umocowane na stałe na pniu lub gałęzi należy zabezpieczyć specjalnymi osłonami z drutu kolczastego lub kolczastymi gałęziami. W miejscach bardzo zagrożonych przez kuny trzeba zakładać dwie osłony z blachy. Jedna powinna się znajdować 1 m nad budką lęgową a druga 1 m poniżej budki. Jeśli ptaków w twoim ogrodzie jest wiele, nie powinno zabraknąć dla nich miejsca do kąpieli, będącego zarazem źródłem wody do picia. Taki mały kamienny zbiornik może być dodatkową ozdobą ogrodu.

 

Tekst,  fot. | PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków