In: Ogólna

Opieka nad pisklęciem znalezionym przy martwych rodzicach lub z jakiegoś względu porzuconym maluchem to ogromna odpowiedzialność. Dowiedz się jak wypuścić ptaka na wolność.

Bardzo ważnym etapem opieki nad podlotem jest przygotowanie ptaka do życia na wolności, a szczególnie do pobierania i poszukiwania pokarmu, ale nie tylko. Jak zorganizować taką szkodę życia pisklęciu i w jaki sposób później wypuścić ptaka wolność?

Uczymy ptaka samodzielnego żerowania

Kiedy ptak rozwija się w odpowiednim tempie, opierzył się i widać, że jest w dobrej kondycji ponieważ na przykład stara się podlatywać, to znak, że należy przystąpić do nauki żerowania. Trzeba jednak pamiętać, że ptaki w naturze usamodzielniają, się szybciej, zaś te w niewoli trzeba powoli przyzwyczajać do nowego trybu życia.

Początkowo pokarm można kłaść na dłoni, stole czy umieszczać w płaskim pojemniku. Wodę również podajemy w pojemniczku, do którego ptakowi będzie łatwo dosięgnąć, ale nie zabrudzi go odchodami. Przede wszystkim chodzi o zmianę techniki karmienia. Nie podajemy już pisklętom pokarmu z góry, tak jak ptaki karmią swoje pisklęta, lecz zaczynamy je przyzwyczajać do jedzenia z pochyleniem główki do dołu. Ptaki owadożerne uczymy podbierać pokarm żywy, na przykład umieszczone w trawie larwy czy mszyce z gałązek.

Druga kwestia to wydłużanie czasu między karmieniami. Jeżeli pisklę umie pobierać już pokarm samodzielnie i wie, że by go zdobyć należy się nieco bardziej pofatygować, trzeba zaprzestać karmienia. Malec będzie samodzielnie jadł tyko jeżeli zakończy się proces karmienia przez opiekuna. Nawet jeżeli ptaszek domaga się posiłku otwierając dziób, ponieważ tak jest mu zwyczajnie łatwiej, należy ignorować te prośmy i jedynie upewnić się, czy maluch ma dostęp do pokarmu. W przypadku ziarnojadów należy się upewnić, że ptaki potrafią także łuskać dla siebie ziarna.

W klatce pisklęta muszą mieć stale dostęp do jedzenia i wody. Wtedy naturalne rozluźnia się też więź między maluchem a opiekunem, co jest kolejnym krokiem przed wypuszczeniem ptaka na wolność.

Ćwiczymy podlatywanie czyli nauka samodzielności

Ptak przed wypuszczeniem na wolność powinien mieć możliwość dobrze ćwiczyć skrzydła. Początkowo można mu to umożliwić umieszczając go w dość wysokiej klatce w której między żerdkami wsadzone zostaną patyczki. Jeżeli jest taka możliwość to dla ptaka można także przygotować wolierę, ponieważ będzie to najlepsza opcja. W międzyczasie klatkę czy większy pojemnik można także wystawić na balkon, by pisklę zapoznało się z warunkami takimi jak i wiatr oraz temperatura inna niż pokojowa. Część klatki powinna być jednak zakryta ze względu na to, ze jeżeli zrobi się za gorąco, ptak będzie mógł się schować.

Jeszcze bardziej i intensywną naukę latania należy przeprowadzać w specjalnie przystosowanym do tego pokoju. Przedtem trzeba zadbać o bezpieczeństwo ptaka

  • zamykając okna,
  • zasłonić okna,
  • zatykając szpary pomiędzy meblami
  • konieczne jest także umieszczenie w różnych miejscach pokoju patyczków, na których ptak będzie mógł przysiąść.

Ptaki na takim etapie rozwoju potrzebują także szerokiego, dość płaskiego naczynia do kąpieli piórek. W ten sposób mogą one dbać, czyścić i natłuszczać, co później ma za zadanie chronić je przez przeziębieniem na wypadek przemoczenia.

https://www.facebook.com/PtasiDomCom/

Ostatni etap czyli jak prawidłowo wypuścić ptaka na wolność?

Odchowanego ptaka najlepiej jest zawieźć do ptasiego azylu, a tam zostanie przetrzymany aż do kolejnej wiosny i wtedy dopiero ptak zostanie wypuszczony na wolność, by powrót do natury był dla niego łatwiejszy. Można także podjąć się samodzielnego wypuszczenia ptaka na wolność, ale tyko wtedy gdy wszystkie poniższe warunki zostaną spełnione:

  • ptak musi być w dobrej kondycji i zdrowy
  • powinien sprawnie latać
  • musi umieć samodzielnie żerować
  • nie jest ufny do ludzi, naturalnie się ich boi
  • ma zadbane pióra, które będą w naturze chronione przez przemoczeniem

Ptaki wypuszcza się na wolność rano w dniu kiedy jest stabilna pogoda. Najlepsze miejsce to zadrzewiony park czy las i jego obrzeża. W takich miejscach zazwyczaj nie ma kotów, które mogą stanowić zagrożenie dla ptaków badających nowe otoczenie. Unikamy zaś wypuszczania pisklęcia na osiedlu nawet jeżeli znajduje się tam sporo zieleni, ponieważ to jest teren grasowania domowych kotów.

Kiedy wypuścić jerzyka na wolność

Nieco inaczej jest z pisklęciem jerzyka. Jerzyka wypuszcza się na wolność popołudniu, ale nie wieczorem, najlepiej od razu w kolonię jerzyków. Przy tym należałoby się upewnić, że ma ono do końca wyrośnięte i sprawne lotki. Jerzyki wypuszcza się na łąkę czyli teren niezadrzewiony. Tam od razu będą mogły znaleźć sobie pokarm. Wystarczy ptaka umieścić na dłoni a sam odfrunie. Jeżeli tego nie robi, to warto przetrzymać go jeszcze jeden dzień, ponawiając próbę.

Wypuszczony na wolność zdrowy ptak szybko zniknie nam z oczu. Na pewno będzie to dla nas wydarzenie bardzo sentymentalne, ponieważ podczas opieki można przywiązać się do maluszka, obserwując jak rośnie. Absolutnie nie można jednak zatrzymywać gotowych do usamodzielnienia się paków w klatce, ponieważ w ten sposób pozbawiamy ich szansy na szczęśliwe życie i wydanie potomstwa. Ptak dziki należy do natury i o tym należy pamiętać.

Gdzie ptak wypuszczony na wolność zamieszka?

Jeżeli przez ostatnie dni a nawet tygodnie opiekujesz się ptakiem, jest to wystarczająco długi czas żeby zżyć się ze zwierzęciem. Warto żebyś po wypuszczeniu ptaka na wolność zadbał dla niego o ptasi dom. W którym zamieszka, założy gniazdo i sam wyprowadzi lęgi. Najlepszym sposobem na zwiększenie potencjału lęgowego będzie wywieszenie budki lęgowej. Wieszając budki lęgowe masz realny wpływ na zwiększenie miejsc lęgowych dla ptaków jak również zachowanie siedlisk. Wywieś budkę lęgową u siebie w ogrodzie w parku lub na osiedlu.