Ogród przyjazny dla ptaków

Obserwacja ptaków we własnym ogrodzie czy na tarasie może być naprawdę relaksująca oraz posiada walory edukacyjne. Chodzi także o coś więcej, a mianowicie o to, by we własnym zakresie wspomóc gatunki będące pod ścisłą ochroną. Dowiedz się jak założyć ogród przyjazny ptakom.

Ptaki gniazdujące w ogrodzie to często są to ptaki nawet występujące dość licznie, ale ich populacja w naszym kraju ciągle spada. Jak zaprosić do swego ogrodu sikorę bogatkę, mazurka, szpaka, kosa, a nawet którąś z sów oraz wiele innych gatunków? Warto stworzyć im w ogrodzie przyjazne i bezpieczne miejsce, w którym, nie zabraknie i pokarmu oraz gdzie nie będą narażone na niebezpieczeństwo oraz będą miały optymalne miejsce do wyprowadzania lęgów. Ogród przyjazny ptakom to również doskonała forma czynnej ochrony cennych gatunków ptaków.

Roślinność ogrodowa w ogrodzie przyjaznym dla ptaków
Fot. Ptasi Dom | Ogród przyjazny ptakom, to taki w którym sami będziemy się dobrze czuli. Poidła dla ptaków stanowią bardzo ważną funkcję ale są również doskonałą ozdoba każdego ogrodu.

Ogród przyjazny ptakom – roślinność ogrodowa

Stanowi dla ptaków miejsce do szukania pokarmu, schronienia oraz składania jaj i wychowywania potomstwa. Przede wszystkim jeżeli w ogrodzie są stare drzewa, nie wolno ich wycinać jeżeli nie ma takiej konieczności. Pełno w nich zakamarków i dziupli, które stanowią miejsca wyprowadzania lęgów. Planując zasadzenia należy również pamiętać o ptakach, drzewa i krzewy takie jak:

  • leszczyna,
  • dąb,
  • berberys,
  • jarzębina czy
  • winobluszcz

stanowią bazę pokarmową dla wielu gatunków ptaków w tym kosów, kwiczołów, jemiołuszek i sójek.

Fot. Ptasi Dom | Oprócz poideł w ogrodzie przyjaznym ptakom powinna znaleźć się również roślinność, która będzie dawała cień. Dobrze jest zostawić również fragment trawnika, którego nie skosimy.

Koszenie trawy w całym ogrodzie to powszechna praktyka przy jego pielęgnacji, ale ze względu na ptaki warto zostawić ją rosnącą swobodnie na większym obszarze, a jeżeli się da to nawet w całym ogrodzie. Można także kosić ją zdecydowanie rzadziej, jeżeli nie ma możliwości, by mogła rosnąć niekoszona. Nasiona wielu roślin obecnych w typowym trawniku są przysmakiem ptaków. Na przykład nasiona wiesiołka i ostu są uwielbiane przez szczygły.

Makolągwa i dzwoniec preferują nasiona mniszka czy babki zwyczajnej oraz wielu innych roślin. W trawie są także owady, którymi wiele ptaków karmi swoje młode. Jesienią warto zostawić w ogrodzie także liście, pod którymi kryje się wiele przysmaków dla ptaków.  Generalnie można powiedzieć, że im mniej ingerencji w ogród i jego naturalność, tym lepiej dla ptaków. Środowisko  mocno przekształcone przez człowieka, na przykład ze względu na walory ozdobne, jest zdecydowanie mniej korzystne dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

Budka dla ptaków do ogrodu, dowiedz się jaką wybrać
Fot. Ptasi Dom | Budka lęgowa dla ptaków do ogrodu. Wieszając budki lęgowe dla ptaków zadbaj o różnorodność ich konstrukcji tak żeby mogły je zasiedlić różne gatunki ptaków.

Umieszczanie budek lęgowych na działce i w ogrodzie

Ogród przyjazny ptakom i zabudowania gospodarcze to wiele naturalnych miejsc lęgowych dla ptaków. Z pewnością będzie ich nadal za mało. Jeżeli chcemy wspomóc wzrost ptasiej populacji, albo chociaż spróbować zahamować jej gwałtowne spadanie, wato zainwestować w budki lęgowe dla poszczególnych gatunków. Nie każda budka lęgowa zostanie zasiedlona, nie każda też jest bezpieczna dla jaj i piskląt.

Przede wszystkim należy dopasować wymiary budki oraz średnicą otworu lęgowego do konkretnego gatunku. Najmniejsze budki są zasiedlane na przykład przez wróble czy mazurki, większe przez szpaki, zaś największe przez sowy. Średnica otwory wlotowego nie może być zbyt duża. W szczególności przy budkach dla ptaków małych, ponieważ ptaki nie będą się czuły w niej bezpiecznie. Nic w tym dziwnego, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo wybrania jaj a nawet piskląt przez drapieżniki, nawet te domowe. W przypadku dużych gatunków, otwór wlotowy powinien być optymalnej wielkości, by nic prócz dorosłego osobnika się przez niego nie zmieściło. Poszczególne typy skrzynek bez problemu można kupić w sieci, wybierając tylko odpowiedni gatunek.

Domek lęgowy dla ptaków na działkę
Fot. Ptasi Dom | Domek lęgowy dla jerzyka na działkę.

Ogromne znaczenie ma także samo wieszanie skrzynek lęgowych. Nie można robić tego zbyt nisko lub w miejscu, gdzie drapieżniki będą miały do nich łatwy dostęp. Jeżeli wybieramy ścianę budynku, budka powinna wisieć wysoko. Powinna zostać zamontowana na takiej ścianie, na którą nie można się wspiąć poprzez inne części budynku. Na drzewie budkę wieszamy na pniu. Domku lęgowego nie wieszamy zaś na grubej gałęzi, ponieważ tam do jaj i lęgów będą miały dostęp nawet domowe koty.

Ogród dla ptaków, pisklęta w ogrodzie
Fot. Ptasi Dom | Pisklęta na działce.

Dokarmianie ptaków we własnym ogrodzie

Ogród przyjazny ptakom to również dokarmianie ptaków zimą. Przede wszystkim trzeba pamiętać o jednej zasadzie, że by pomóc ptakom, dokarmia się je jedynie w zimie. Ptaki dokarmiamy w czasie trwania mrozów oraz grubej pokrywy śnieżnej. Do karmników nie wrzucamy pieczywa, ale ziarna, kasze, czy owoce krzewów. Sikory na przykład lubią tłuszcz. Więc można w ogrodzie lub na tarasie wywiesić typowy kawałek słoniny lub tłuszczową kulę z ziarnami.

Przeczytaj również:

  1. Chcesz zaprosić wróbla do swojego ogrodu? powieś budkę lęgową dla wróbli – budkę typu A
  2. Budki lęgowe dla ptaków do twojego ogrodu – zaproś ptaki do swojego ogrodu
  3. Budka lęgowa dla sikorki i innych ptaków dziuplastych
  4. Budka lęgowa dla jerzyka. Dowiedz się jaki domek dla jerzyków wybrać?
  5. Wymarzony pałac dla kopciuszka? Możesz mieć go w swoim ogrodzie – dla kopciuszka najlepsza będzie budka lęgową półotwarta typu P

Ogród przyjazny ptakom, najczęściej zadawane pytania

Jaki powinien być ogród przyjazny ptakom

Ogród, w którym sami dobrze się czujemy będzie również przyjazny dla ptaków. Ważne, żeby zadbać w nim o miejsca z schronienia takie jak gęste nasadzenia oraz miejsca z dłuższą trawą. W ogrodzie przyjaznym ptakom nie możne braknąć również budek lęgowych.

Jakie budki lęgowe powiesić w ogrodzie

Wieszanie budek lęgowych w ogrodach stanowi bardzo ważną funkcję w ekosystemie. Przede wszystkim ze względu na ochronę ptaków, tworzenie im zastępczych miejsc lęgowych. Ale również z uwagi na aspekt edukacyjny i poznawanie gatunków ptaków. Ważne jest żeby wieszać budki różnorodne, innych konstrukcji oraz z rożnymi otworami wlotowymi. Budki jakie powinny wisieć w każdym ogrodzie to:
budka lęgowa dla sikor
domek lęgowy dla wróbla
skrzynka lęgowa dla szpaka
budka lęgowa dla kosa

Jakie gatunki ptaków najczęściej przylatują do ogrodów

Poniżej przedstawiam ptaki, jakie najczęściej przylatują do naszych ogrodów. Są to przede wszystkim sikory. Wśród sikor jakie najczęściej możemy spotkać w naszym ogrodzie to bogatka oraz modraszka. Kos to niepozorny ptak (ciemno ubarwiony z żółtym dziobem) jednakże wieczorową pora zachwyci nas pięknym śpiewem. Popularnym ale jakże sympatycznym gościem naszych ogrodów jest również wróbel i mazurek. Gatunkami, jakie najczęściej odwiedzają ogródki działkowe, ogrody oraz skwery to:
– sikorka bogatka
– sikorka modraszka
– wróbel oraz mazurek
– szpak
– kos