Budka lęgowa dla jerzyka

Jerzyk należy do najbardziej związanych z miastami ptaków występujących w Polsce. Niemal cała dzika populacja tego gatunku wykorzystuje na swoje miejsca lęgowe wysokie budynki. Budka lęgowa dla jerzyka to konstrukcja chętne zasiedlana przez te ptaki.  Dowiedz się jaki domek dla jerzyków wybrać?

Budka lęgowa dla jerzyka – na skróty

 1. Podstawowe informacje – budka lęgowa dla jerzyka
 2. Budka lęgowa dla jerzyka – zasady montażu
 3. Budka dla jerzyka wykonana z drewna
 4. Budki dla jerzyka z trocinobetonu
 5. Domek dla jerzyka do domu lub ogrodu
 6. Jak zwabić jerzyka do budki lęgowej
 7. Gdzie kupić budki lęgowe dla jerzyków

Budka lęgowa dla jerzyka – podstawowe informacje

Budynki mieszkalne są siedliskiem jerzyka w szczególności te wielokondygnacyjne obiekty w których w rozmaitych otworach jerzyk zakłada gniazdo.  Ze względu na prowadzone w ostatnich latach na większą skalę prace budowlane, schronienia jerzyków są mocno ograniczane. Z pomocą może przyjść człowiek, wieszając dla nich specjalne budki lęgowe dla jerzyka. W przeciwieństwie do znanej wszystkich klasycznej budki lęgowej, budka dla jerzyka jest zorientowana poziomo ze spłaszczonym otworem zlokalizowanym z boku budki lęgowej.

Budka lęgowa dla jerzyka wykonana z drewna
Budka lęgowa dla jerzyka wykonana z certyfikowanego drewna sosnowego. Wykonywana jest do wykonywania kompensacji przyrodniczej za utracone miejsca do gniazdowania | PtasiDom.com

Budka lęgowa dla jerzyka – zasady montażu

Budki wykonywane są najczęściej z dwóch rodzajów materiałów:

 1. Z wysokiej jakości drewna sosnowego, ważne jest żeby surowiec z którego wykonane są budki był odpowiednio suchy. To znaczy drewno z którego wykonane są domki musi być wcześniej wysuszone. Dzięki temu mamy pewność, że domki dla jerzyków nie będą pękały i nie „wypaczą” się pod wpływem warunków atmosferycznych.
 2. Z bardzo trwałego i ekologicznego trocinobetonu zapewniającego ptakom odpowiednie warunki termiczne. Wykorzystanie trocinobetonu sprawia, że budki lęgowe są odporne na czynniki atmosferyczne i zachowują swoje właściwości na długi czas. Stosunkowo dłuższy niż w przypadku skrzynek wykonanych z drewna. Zastosowanie skrzynek lęgowych z trocinobetonu pozwala na uzyskanie efektu ekologicznego i pozytywnie wpływa na zachowanie siedliska.

Ze względu na to, że jerzyk jest typowym gatunkiem kolonijnym budki należy montować grupowo. W niewielkie odległości pomiędzy skrzynkami. Powinny znajdować się na wschodniej lub południowej stronie piętrowego budynku, w szczytowej jego części, tak aby wysokość ściany pod budką wynosiła co najmniej 5 m. Budki mogą być zawieszone na elewacji budynku (budki dla ptaków natynkowe) lub być w nią wmontowane (budki dla ptaków podtynkowe). Skuteczność zajmowania budek przez ptaki zwiększa zainstalowanie ich bezpośrednio lub w bliskim sąsiedztwie miejsc, w którym wcześniej gniazdowały jerzyki. Należy pamiętać, że w ich najbliższym otoczeniu (na tej samej ścianie) nie wolno wieszać budek dla pustułki czy kawek, ponieważ ptaki te mogą niepokoić swoich mniejszych kuzynów.

Montaż budki lęgowej dla jerzyka natynkowej
Dobrą praktyką montażu budek lęgowych dla jerzyków jest ich montaż za pomocą listew montażowych | PtasiDom.com

Budka dla jerzyka montowana natynkowo

Jak wcześniej wspomnieliśmy wyróżniamy dwa zasadnicze sposoby montażu skrzynek natynkowy i podtynkowy. Budki lęgowe montowane natynkowo najczęściej goszczą na budynkach i osiedlach mieszkalnych, które zasiedlają jerzyki. Dzieje się tak dlatego, że z technicznego punktu widzenia jest to montaż łatwiejszy. Wykorzystując tą metodę budkę montuje się za pomocą kołków rozporowych lub śrub do fasady budynku.  Montaż wykonujemy z rusztowania lub z wykorzystaniem tak zwanej zwyżki budowlanej.

Budka dla jerzyka natynkowa
Sposób montowania budki natynkowy jest najpopularniejszą formą montażu | PtasiDom.com

Budki dla jerzyka montowana podtynkowo

Taki sposób montażu budek lęgowych dla jerzyka jest o wiele bardziej efektywny. Ma to wpływ przede wszystkim na użytkowanie zastępczych miejsc lęgowych. Są one „wmontowane” w warstwę elewacji najczęściej warstwę ocieplającą (styropian lub wełna mineralna) i są z nimi zlicowane. Budka lęgowa stanowi wówczas integralną część elewacji budynku. Dzięki temu skrzynki dla ptaków są tak samo trwałe jak elewacja a ich żywotność jest tak samo długa jak żywotność elewacji obiektu. Zarządca nieruchomości nie ma wówczas problemu z ich konserwacją czy czasowymi naprawami. Sam montaż budek lęgowych podtynkowych jest trudniejszy podczas samego montażu, ale trud ten zwraca się podczas eksploatacji i wykorzystania miejsca lęgowego przez jerzyki.

Skrzynki dla jerzyków wewnętrzne i zewnętrzne

Ze względu na sposób montażu możemy również wyróżnić budki lęgowe montowane na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Budki wewnętrzne stosujemy przede wszystkim wówczas, gdy są ku temu odpowiednie możliwości. Dobrą praktyką jest montaż budek wewnątrz stropodachu tak, że skrzynka dla jerzyka znajduje się wewnątrz stropodachu. W elewacji budynku widoczny jest wówczas tylko niewielki otwór wlotowy umożliwiający jerzyka wlot do wnętrza niszy lęgowej.

Budka dla jerzyka wykonana z drewna
Drewno jest bardzo dobrym surowcem do budowy budek lęgowych. Budka lęgowa dla jerzyka wykonana z ekologicznego drewna sosnowego odznacza się dobrymi parametrami termicznymi | PtasiDom.com

 

Budka dla jerzyka wykonana z drewna

Drewno jest najlepszym materiałem służącym do budowy zarówno przedmiotów użytkowych jak i domów. Domy zbudowane z drewna są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim posiadają bardzo dobre właściwości cieplne. Latem nie nagrzewają się i panuje w nich przyjemny chłód nawet podczas upalnych dni. Natomiast zimą bardzo dobrze chronią nad przed wnikaniem zimna do wnętrza domu.  Tak samo jest jak PtasiDom zbudujemy z drewna. Również panują w nim dobre właściwości cieplne dlatego ptaki chętnie je wybierają i zakładają w nich gniazda. Budka dla jerzyka wykonana z drewna to bardzo dobry wybór. Drewno ma również swoje wady i w pewnych okolicznościach należy zastanowić się czy nie wybrać budki lęgowej wykonanej z betonu.

Budki dla jerzyka z trocinobetonu

Jak wspomniano budka z drewna posiada wady jest to przede wszystkim fakt konieczności impregnacji drewna. W przeciwnym wypadku zaczyna ono sinieć i tracić swoje właściwości. Alternatywa może być wówczas wybór budki dla jerzyka z trocinobetonu. Te oczywiści tez mają swoje wady. I od wad zaczniemy. Największą wadą tego budulca jest waga. Budki betonowe są po prostu ciężkie co wpływa na uciążliwość ich transportu jak również trudności montażu. Zaleta tego budulca jest trwałość, estetyka i możliwość malowania w kolorze elewacji budynku. Budki trocinobetonowe są trwalsze od budek drewnianych. Kompensacja przyrodnicza z ich wykorzystaniem będzie zatem trwalsza.

Budka trocinobetonowa
Budka dla jerzyka wykonana z trocinobetonu. Budki lęgowe betonowe są trwałe i chętnie wybierane przez ptaki | PtasiDom.com

Gdzie wieszać budkę dla jerzyka? – jest to częste pytanie które zadają nam nasi klienci

Przedstawię trzy najważniejsze zasady montażu budki lęgowej.
Po pierwsze – wysoko
Budkę dla jerzyka wieszamy na wysokości minimum 5 metrów. Optymalną wysokością jest wysokość 2 piętra. Mieszkając w bloku można budki wieszać na balkonie, lub w świetle okna. W domu jednorodzinnym najlepiej jest wykorzystać ścianę szczytową tuż pod podbitką dachową.

Po drugie – na północ
Pamiętaj, żeby budkę skierować na północną lub południową stronę świata. Na tych ścianach jest najmniejsza ekspozycja na słońce. Dzięki temu budka nie nagrzeje się za bardzo. Unikaj zachodniej ściany, chyba że okresowo pada na nią cień, drzewa lub sąsiedniego budynku.

Po trzecie – bezpiecznie
Pomyśl o bezpieczeństwie. Zamontuj budkę atestowanymi kołkami. Unikaj miejsc pod którymi chodzą ludzie. W ten sposób zminimalizujesz do minimum możliwość, że skrzynka spadnie komuś na głowę 🙂

Michał Dworak | PtasiDom.com

Domek dla jerzyka do domu lub ogrodu

Domki lęgowe dla jerzyków PtasiDom.com odznaczają się trwałością i solidną konstrukcją. Dowodem tego jest rekomendacja ornitologów  oraz organizacji ekologicznych. Domek dla jerzyka wykonany z certyfikowanego drewna sosnowego sprawia, że ptaki się w nim chętnie zasiedlają i skutecznie wyprowadzają lęgi. Sąsiedztwo jerzyków w naszych domach lub ogrodach jest niezwykle cenne z uwagi na fakt zjadania przez te ptaki komarów. Komary na działce są uciążliwe a jerzyki doskonale sobie z nimi radzą. Jerzyki są aktywne o świcie i o zmierzchu wówczas żerują i wyłapują komary. Posiadając u siebie na działce jerzyki nie będziemy mieli na działce komarów.

Zaproś jerzyki do swojego ogrodu

Zaproś jerzyki do swojego ogrodu wywieś dla nich budkę lęgową dla jerzyka. Wybierając domek dla jerzyka na swoją działkę kieruj się przede wszystkim estetyką. Dobierz domek tak, żeby wpisał się w otoczenie twojego ogrodu. Drewniana konstrukcja doskonale wpisze się do bardziej klasycznych domków i altan działkowych. Jeżeli masz u siebie bardziej nowoczesny klimat polecam rozwiązania z trocinobetonu. Są one nowocześniejsze i wówczas ta koncepcja będzie lepiej pasowała. Ptaki dobrze się czują zarówno w pierwszej jak i w drugiej konstrukcji budki lęgowej.

Domek dla jerzyka do ogrodu
Ogrody przydomowe oraz działki rodzinne posiadają ogromny potencjał zwiększenia możliwości występowania jerzyków. A to właśnie na działce zależy nam na tym żeby jerzyki pomogły nam w walce z komarami | PtasiDom.com

Jaki domek dla jerzyka wybrać na działkę

Zachęcam Ciebie również do zapoznanie się z naszymi artykułami w bazie wiedzy o tym jaką budkę lęgową wybrać na swoją działkę i jak ją prawidłowo zamontować. Jeżeli zastanawiasz się jaką budkę lęgową wybrać na działkę polecam Tobie wpisy:

 1. Jak zachęcić ptaki do lęgów na mojej działce?
 2. Poznaj 5 zasad. Jak zawiesić budkę lęgowa półotwartą, żeby chciały w niej mieszkać ptaki?
 3. Wymarzony pałac dla kopciuszka. Dla kopciuszka najlepsza będzie budka lęgowa typu P
 4. Zaproś kosa do swojego ogrodu, wywieś budkę lęgową półotwartą.

Powyższe wpisy są cenną bazą wiedzy o ptakach i ich zwyczajach lęgowych. Stanowią również kompendium technicznej wiedzy na temat wieszania budek lęgowych, wyboru odpowiedniego miejsca jak również wysokości na jakiej budka powinna być zawieszona.

Jak zwabić jerzyka do budki lęgowej

Wabienie jerzyków do budek lęgowych to niezwykle interesujące zagadnienie zarówno z punktu widzenia biologicznego jak również technicznego. Zacznijmy od wyjaśnienia jak w naturalnych warunkach jerzyki odnajdują miejsca gniazdowania. Pomagają im w tym wróble. Wróbel ma zupełnie inną biologię życia a tym samym i fizjologię. Łatwiej jest mu znaleźć miejsca lęgowe. Często można zauważyć wróbla jak przyczepiony pazurkami do elewacji lub zawisa w powietrzu i wypatruje miejsca do założenia gniazda. Jeżyk wykorzystuje tą umiejętność wróbli i podczas przelotów z dużą prędkością nasłuchuje treli wróbla, odnajduje miejsca jego lęgu i przejmuje je lub zajmuje miejsca sąsiednie jeżeli jest taka możliwość. Taką umiejętność jerzyków zauważaliśmy podczas obserwacji zachowań i zwyczajów tego gatunku. Tak więc jeżeli w naszym sąsiedztwie są gniazda wróbli możemy spodziewać się również odwiedzin jerzyków.

Wabienie jerzyków do budki
Jak już uda nam się zwabić jerzyki do budki lęgowej a ten zechce się w niej osiedlić będziemy mieli niezwykle pożyteczne sąsiedztwo | PtasiDom.com

Poznaj 2 zasady skutecznego wabienia jerzyka do budki lęgowej

1 zasada – głośne odtwarzanie odgłosów jerzyków

Jerzyki bardzo dobrze reagują również na wabienie realizowane za pomocą sygnałów akustycznych emitujących ich własne wołanie. Potwierdzają to liczne próby oraz obserwacje własne. Należy do tego zastosować zestaw wabiący jerzyki, w najprostszej wersji może to być dowolny odtwarzacz mający  możliwość odtwarzania dźwięków w pętli. Puszczamy wówczas nagranie emitujące głosy jerzyków, ważne jest żeby odgłosy były na tyle głośne żeby jerzyki mogły je usłyszeć.

2 zasada – wabimy jerzyki podczas wiosennych migracji jerzyków

Najskuteczniej wabić jerzyki do budki lęgowej podczas wiosennych migracji jerzyków. W terminie od końca kwietnia do połowy maja. Wabienie jerzyków realizujemy o świcie i o zmierzchu, ptaki są wówczas najaktywniejsze.

Zastanówmy się wspólnie gdzie kupić budki lęgowe dla jerzyków

Budka lęgowa dla jerzyka dostępna jest zarówno w sklepach stacjonarnych jak i sklepach on-line. Przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na jakość produktu. Niejednokrotnie zdarza się bowiem że na rynku są budki nie spełniające wymogów ochrony przyrody. Mało tego, jeżeli budka lęgowa jest źle wykonana może ona stanowić pułapkę ekologiczną dla ptaków. Przestrzegamy przed niesprawdzonymi konstrukcjami i rozwiązaniami.

Budka lęgowa dla jerzyka dwukomorowa
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu budki lęgowej. Budki dla jerzyków można również znaleźć na naszej aukcji Allegro | PtasiDom.com

Budki dla jerzyków Allegro

To bardzo popularny w Polsce „marketplace” w którym można kupić zarówno budki lęgowe dla jerzyków jak i dla innych ptaków. Przed zakupem budek lęgowych na tym portalu aukcyjnym należy zwrócić uwagę na sprzedającego, czy jest to osoba kompetentna, czy oferowane produkty nie są produktami „garażowymi” nie spełniającymi wymogów. Przed kupnem zapytaj o drewno z jakiego są robione budki czy jest ono wysuszone oraz czy posiada certyfikat. Sprawdź również wymiary budki lęgowej czy są one odpowiedzenie z biologią życia tego gatunku. Jeżeli zdecydujesz się na wybór produktu z jakiejś aukcji i nie jesteś pewien czy budka jest odpowiednia. Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy Ci w weryfikacji wybranego przez Ciebie rozwiązania. Najważniejsze jest bowiem, żeby ptaki dostały PtasiDom, w którym będą bezpiecznie mieszkały, wydadzą potomstwo. A Ty będziesz się cieszyć z sąsiedztwa jerzyków przez długie lata.

Budka dla jerzyka trocinobeton
Budka dla jerzyka wykonana z ekologicznego trocinobetonu | PtasiDom.com

Mamy nadzieję, że artykuł się Tobie podobał 😊 i że mogliśmy przybliżyć tematykę budek lęgowych dla jerzyków. Jeżeli masz do nas jakieś pytania, pisz do nas śmiało. Na pewno pomożemy w wyborze budki odpowiedniej dla Ciebie. Zapoznaj się również z ofertą budek lęgowych dla jerzyków PtasiDom.com

 

Tekst, fot. | PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków