Budka lęgowa betonowa na szopce

Budki lęgowe dla ptaków mają zastępować naturalne miejsca gniazdowania, takie jak dziuple czy szczeliny w budynkach oraz gniazda.  Ale jak zawiesić budkę lęgową tak żeby chciały w niej mieszkać ptaki? Ze względu na to, że szczególnie w miastach, takich miejsc do spokojnego i komfortowego lęgu jest coraz mniej. Każdy komu zależy na pomyślności ptasiej populacji powinien zawiesić budkę lęgową we własnym ogrodzie oraz na budynkach gospodarczych. Budki lęgowe wieszane są także w parkach. Przeczytaj wpis i dowiedz się jak zaprosić ptaki do własnego ogrodu.

Gdzie zawiesić budkę lęgową dla ptaków?

Chociaż ptaki miejskie lubią towarzystwo ludzi, to budki lęgowe powinny być zawieszone w pewnej odległości od domu, którego bezpośredniej okolicy towarzyszy często hałas będący dla ptaków niekomfortowy. Najlepiej wybrać miejsce co najmniej 10 metrów od domu, w głębi ogrodu czy w zaciszniejszym i spokojnym miejscu na budynku gospodarczym. Najlepiej także wybrać miejsce, które przez większość dnia jest zacienione, ponieważ ptaki nie lubią kiedy słońce mocno nagrzewa wnętrze budki. Południowe strony budynków czy drzew nie będą więc odpowiednimi warunkami do lęgów.

Budka lęgowa na drzewie

Budkę lęgową przytwierdza się do pnia drzewa i należy to zrobić w sposób bardzo stabilny. Nigdy nie wiesza się skrzynki lęgowej na gałęzi. Trzeba pamiętać, że będzie ona stopniowo ulegała obciążeniu przez gałązki i liście lub inne elementy gniazda przynoszone przez ptaki. Ponadto w zimie na dachu zalegnie ciężka warstwa śniegu. Jeżeli tylko jest taka możliwość, można zamontować budkę na ścianie domu lub budynku gospodarczego, ponieważ będzie ona miała solidniejsze oparcie. Idealnie byłoby, gdyby ściana wychodziła na wschód, ale jeżeli w pobliżu brakuje miejsc do zakładania gniazd, ptaki wykorzystają  chętnie również budki wychodzące na inne strony świata.

Budka dla ptaków w lesie

Budkę lęgową trzeba zawiesić na odpowiedniej wysokości od około 3 do 5 metrów na ziemią, ponieważ w innym wypadku mogą dostać się do niej drapieżniki lub zwierzęta domowe. W wyżej zawieszonej budce lęgowej, ptaki będą się czuły bezpieczniejsze. Pamiętajmy że człowiek także nie powinien zaglądać do budki kiedy są w niej pisklęta. Dorosłe ptaki wyczują obcy zapach.

Poznaj 5 zasad jak wieszać budki lęgowe dla ptaków.

Zasada 1. Solidne mocowanie budki

Przede wszystkim budki nie należy przymocowywać bezpośrednio do drzewa, tylko zrobić to za pomocą grubej listwy. Powinna być ona wykonana z drzewa liściastego. Chodzi o to, by mocny wiatr nie wyrwał całej konstrukcji i budka lęgowa nie spadła na ziemię razem z jajami czy pisklętami.

Budka dla ptaków na drewutni

 

Zasada 2. Wzgląd na terytorium

Należy także wziąć pod uwagę, że prawie każdy ptak niekomfortowo się czuje, jeżeli ma zakłócone własne terytorium. Dlatego budki trzeba wieszać w pewnym oddaleniu od siebie. Optymalną odległością będzie około 20 metrów między poszczególnymi skrzynkami lęgowymi. Niektóre ptaki preferują zaś gniazdowanie w całych koloniach i wtedy kilka budek można powiesić obok siebie. Takie ptaki to na przykład wróble lub jaskółki. Z kolei sowa czy dzięcioł wybiorą budkę położoną w sporym oddaleniu od innych, dlatego jeżeli liczymy na to, że ten gatunek zagnieździ się w zawieszonym dla niego domku, trzeba go umieścić nawet do 300 metrów od innych.

Zasada 3. Spokojne warunki

Budek lęgowych nie wiesza się w bezpośrednim sąsiedztwie karmników, ponieważ do składania jaj i wychowywania potomstwa ptaki potrzebują spokojnych warunków. Warto mieć także pewność, że żadne zwierzę nie będzie wstanie wdrapać się do budki i zniszczyć lęgów.

Zasada 4. Ułożenie budki i jej pokrycie

Niewielki szczegół może zadecydować o komforcie ptaków. Chodzi o lekkie nachylenie budki do przodu. Chroni to przed wpadaniem do środka wody deszczowej. Warto także zabezpieczyć dach przed wilgocią. Można to zrobić kawałkiem pleksi a nawet papy.

Budka lęgowa dla wróbla

Czyszczenie budek lęgowych

Przednia część budki powinna być wyjmowana, by wygodnie było wyczyścić dno. Najlepiej nie mocować jej na stałe, lecz unieruchomić za pomocą zagiętego gwoździa wbitego w przednią ściankę dna. Czyszczenie budki jest niezwykle ważne. Ptaki nie zrobią tego same. Niektórzy zalecają robić to każdego roku po zakończeniu sezonu lęgowego,  ale doświadczone osoby twierdzą, że wystarczy takie porządki wykonać raz na 2-3 lata. Po pierwszym roku w nowej budce jest tak naprawdę niewiele budulca i spokojnie można poczekać z czyszczeniem skrzynki lęgowej. Dopiero po kilka latach wysokość gniazda  może spowodować, że drapieżniki będą miały łatwy dostęp do jaj i piskląt i dlatego należy usunąć wszystkie pozostałości po gniazdowaniu.

Czyszczenie budek lęgowych dla ptaków

 

Tekst, fot. | PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków