Zadziwiający świat ptaków
In: Książki o ptakach

Ptaki urzekają nas nieziemskim śpiewem […], występują praktycznie wszędzie, […] są wykrzyknikiem natury, wnoszą podmuch energii w nasze życie.” Taki jest zadziwiający świat ptaków autorstwa Jima Robbinsa

Z takim wstępem nie da się nie zgodzić i razem z nim ponownie spotykamy się w naszym czytelniczym zakątku, gdzie przyglądamy się bliżej książkom poświęconym ptakom. Zapraszamy do „Zadziwiającego świata ptaków” autorstwa Jima Robbinsa.

Jim Robbins – kilka słów o autorze książki zadziwiający świat ptaków

  • Dziennikarz, pisarz,
  • W swoim dorobku posiada książki przyrodnicze („Zadziwiający świat ptaków” jest szóstą z kolei),
  • Jego artykuły pojawiają się w takich czasopismach jak: New York Times, Vanity Fair czy Audubon,
  • Chętnie porusza problemy środowiska naturalnego.
Zadziwiający świat ptaków Ptasi Dom
Fot. Ptasi Dom | Świat ptaków autorstwa Jima Robbinsa

Zadziwiający świat ptaków. Co znajdziemy w środku?

Książka podzielona jest na 4 części. Łącznie do dyspozycji otrzymujemy 19 rozdziałów poświęconych ptakom. Wprowadzony podział porządkuje i systematyzuje wiedzę. Poniżej przedstawiamy krótki zarys, tego co możecie znaleźć w książce:

  1. Co ptaki mówią nam o świecie przyrody, czyli ptaki kontra środowisko. Na tę część składa się 4 rozdziały. Dowiecie się o zdolności do lotu oraz poznacie towarzyszące temu teorie. Zgłębicie lot kolibrów, porównacie świat ptaków ze znanymi środkami mechanizacji. Poznacie gatunki wskaźnikowe a także siłę „powietrznych stad”,
  2. Ptasie dary, czyli wykorzystanie ptasich surowców. Przyjrzycie się piórom (ich fenomenie, budowie czy rodzajach), przemysłowym fermom (jak wygląda sytuacja tamtejszych zwierząt, jaką cenę płacimy my konsumenci oraz jak wpływa to na los ptaków czy różnorodność genetyczną wśród kur), hodowlom małej skali (dzikie populacje źródłem pokarmu w różnych kulturach), ptasiemu nawozowi (wykorzystanie guano) czy preferencjom żywieniowym wybranych ptaków (czyli co przynosi równowagę świata),
Zadziwiający świat ptaków recenzja
Fot. Ptasi Dom | Recenzja książki Zadziwiający Świat ptaków autorstwa Jima Robbinsa
  1. Poznanie siebie dzięki ptakom, czyli ptaki i ludzie. Kolejne rozdziały przybliżą nam nasze natury. Porównacie nasze mózgi, inteligencję, mowę oraz wydolność sportową. Wszystko to na przykładzie krukowatych, żołn czy pingwinów. Nie zabraknie ciekawostek o chorobach, faktów z życia ptaków oraz ciekawych spostrzeżeń rodzinnych.
  2. Ptaki i nadzieja na lepszą przyszłość, czyli słów kilka o teraźniejszości i przyszłości. Zapoznacie się z ptasią pracą, zajrzycie w sam środek gołębiego konfliktu, poznacie magię sów. Przeczytacie trochę o ptasich więzach ludzkiej kultury, birdwatchingu czy mocy ptaków do zmian.
Fot. Ptasi Dom | Recenzje książek o ptakach. Zadziwiający świat ptaków autorstwa Jima Robbinsa

Zadziwiający świat ptaków

„Zadziwiający świat ptaków” nie jest zwykłą historią o ptakach. Są to rozmowy z badaczami różnych dziedzin. Każda część i rozdział dotyczy innego zagadnienia. W między czasie podawane są przydatne ciekawostki. Na duży plus zasługuje wyjaśniająca postawa autora. Dzięki niej wszyscy, nie zależnie od poziomu zainteresowania ptakami, mogą przyjrzeć się ptakom. Autor stara się przy okazji wyjaśnić podstawowe pojęcia, co jest pomocne w budowaniu zainteresowania oraz wiedzy.

Fot. Ptasi Dom | Książki o ptakach

Z lektury można „wyciągnąć” zarówno ciekawostki z życia ptaków, jak i nieoczywiste powiązania na linii człowiek-przyroda. Co korzystnie wpływa na zrozumienie otaczającego nas świata.

Przeczytaj również:

Ptasi bohaterowie. Poznaj 4 gatunki ptaków, które “zmieniły świat”
Ogród przyjazny ptakom? Dowiedz się jak go założyć
Noc sów. Opowieści z lasu

Tekst i fot. Agata Lisiewicz. | zespół PtasiDom.com