Sy Montgomery Ptakologia
In: Książki o ptakach

Nie da się ukryć, że nasze otoczenie przepełnione jest ptakami. Spotykamy je przy naszych domach (czasem również w nich), w parkach czy lasach. Ich obserwacje dla niektórych mogą stać się rodzajem rozrywki, inspiracją, ale i pracą. Ornitologia – nauka o ptakach.

Tak też było w przypadku Sy Montgomery autorki książki „Ptakologia” wydawnictwa Marginesy. Jeśli jesteście ciekawi historii, jakie ma nam do przekazania autorka koniecznie przeczytajcie naszą nową recenzję!

Nauka o ptakach – Ornitologia czy Ptakologia?

Ptaki kształtowały mnie od czasów dzieciństwa. Zawsze lubiłam je oglądać, czytać o nich i uczyć się od nich. Co jednak ważniejsze, ptaki zawsze zjawiały się w moim życiu w krytycznych momentach, aby podnieść mnie na duchu i uspokoić skołatane serce”.

Ze strony wydawnictwa wiemy, że autorka jest:

  • Przyrodniczką i podróżniczką,
  • Poetką, pisarką oraz autorką scenariuszy filmowych,
  • W swoim dorobku pisarskim ma takie bestsellery jak „Dobra świnka, dobra” czy „Podróż różowych delfinów”.
Czym zajmuje się ornitologia

Ornitologia czy ptakologia? Czym zajmuje się ornitolog nauka

Na początku książki dowiadujemy się czym jest pojęcie tytułowej ptakologii oraz do czego się ono odnosi. „Uśmiechnięta, elokwentna kobieta [..] przywitała nas wyzwaniem, że słowo „ptakologia” to jej wynalazek. Wymyśliła „ptakologa” aby opisać osobę, która w przeciwieństwie do ornitologa, człowieka z fikuśnym stopniem naukowym – nie ukończyła żadnych studiów kierunkowych. Aby zostać ptakologiem, powiedziała, „musisz po prostu cenić ptaki…” Także od razu wiemy, że termin ten okazał się ciekawym słowotwórstwem nie odnoszącym się do  wykształcenia, a pasji. Jest to spojrzenie na ptaki z innej perspektywy. Nie tyczy się ono czysto naukowego podejścia, a bardziej strony kontaktu, więzi czy samej relacji na linii człowiek-ptaki. 

Czym zajmuje się ornitolog

Pytanie do ornitologa: Nauka o ptakach – Ornitologia. Czym zajmuje się ornitolog?

Przy rozważaniach i licznych rozmowach na temat ptaków przeważnie podczas rozmowy dostaję pytanie. „Proszę Pana czym zajmuje się ornitolog?”

Jest to niezwykle interesujące hobby łączy w sobie obserwacje terenowe, obcowanie z przyrodą ale również aspekty prawne jak również kontakty i współpracę z innymi osobami. Jest to wszechstronne multi dyscyplinarne zajęcie, którego nadrzędnym celem jest chęć pomocy ptakom. Oraz podejmowanie działań, dzięki którym dążymy do ochrony cennych i zagrożonych gatunków ptaków. W szczególności poprzez realizację projektów, prace badawcze, monitoringi. Ale również obozy ornitologiczne i obrączkowanie ptaków. Nauka o ptakach – Ornitologia to dziedzina wiedzy, która pogłębia informacje o ptakach własnie miedzy innymi dzięki obserwacji ptaków jak również ich obrąkowaniu.

Nauka o ptakach – Ornitologia czy Ptakologia?

Nauka o ptakach – ornitologia czy ptakologia

Do naszej czytelniczej dyspozycji dostajemy 7 rozdziałów pozwalających przyjrzeć się części ptasiej natury. Są to:

  1. Kury. Ptasie osobowości

Rozdział ten ukazuje specyficzne zachowania kur takie jak: hierarchia w stadzie, zachowania socjalne czy eksploracyjne (grzebanie) na przykładzie stada kur samej autorki, zwanymi Damami. Przy okazji poruszany jest wątek ich inteligencji, charakterów oraz potrzeb. Nasza uwaga jest także kierowana na relacje żywieniowe występujące między ludźmi a kurami. Wątek ten ma zadanie uświadomienie naszego stosunku do kur, w żadnym wypadku nie jest nam nic narzucane.

Niektórzy używają słów takich jak „zdumiewające”, aby opisać przyjaźń między ludźmi a drobiem. Ale bardziej zdumiewające jest […] że ludzie mają tak skąpą wiedzę o żyjących tuż obok ptakach – nawet o tak powszechnych i łatwo rozpoznawalnych, jakimi są kury.”.

  • Kazuary. Ptaki są dinozaurami

Jest to mały powrót do przeszłości i spojrzenie w oczy dinozaura kryjącego się w australijskich lasach.

  • Kolibry. Ptaki zrobione z powietrza

Rozdział poświęcony jest delikatności tych małych ptaków z perspektywy ludzi pracujących w ośrodkach rehabilitacji, w których dzielnie walczą o ich powrót do natury.

  • Sokoły. Ptaki to siła

Opowieść o sile ptaków a także słów kilka na temat sokolnictwa.

Sy Montgomery Ptakologia

Nasze odczucia po przeczytaniu Ptakologii

Spisane historie są wrażeniami oraz wspomnieniami autorki, które przyniosły jej ciekawe doświadczenia, a niekiedy zwróciły uwagę na pewne fakty przez co lektura jest bardzo subiektywna. Autorka często odnosi się do natury ptaków oraz ludzi. Całość jest na swój sposób klimatyczna, utrzymana w lekkiej formie i humorze. Dlatego też jest bardziej źródłem swojego rodzaju gawęd i odczuć autorki poprzeplatanymi z ptasimi ciekawostkami. Przez co ludzie szukający w niej bardziej ornitologicznej wiedzy mogą poczuć niedosyt. Nie mniej dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ptakami bądź tych, którzy szukają przyjemnej lektury „Ptakologia” będzie ciekawym uzupełnieniem ptasiej biblioteczki.

Tekst i fot. Agata Lisiewicz. | zespół PtasiDom.com