
Ptasi bohaterów, których postawy zmieniają świat. W artykule przedstawiamy ciekawą recenzję o książce „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat” G. L . Marvela. Poznaj 4 gatunki ptaków, które “zmieniły świat”
Jacy ptasi bohaterowie znaleźli się na stronach książki „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat”
- Gołębica Cher Ami – Aktualnie gatunek ten jest przez wielu ludzi mało lubiany. Jednak w czasach I Wojny Światowej nieraz pokazał swoją siłę podczas transportowania i przekazywania ważnych wiadomości. Gołębica Cher Ami również uczestniczyła w tych wydarzeniach, a ją samą doceniono za odwagę, ogromną determinację i poniesione przy tym obrażenia.
- Papuga Alex – Papugi ze względu na kolorowe upierzenie są ptakami przyciągającymi naszą uwagę. Do tego dochodzą umiejętności naśladowania dźwięków, co często można zaobserwować w bajkach czy filmach. Jednak Papuga Alex wyróżniał się trochę bardziej na tle innych papug. Zasłyną z nauki słów oraz mowy. Nam z kolei w jego historii najbardziej podobały się jego słowa wypowiadane na dobranoc (a także podczas samego odejścia). Swoją drogą zwrot ten powinien wejść do „codziennego użytku”.
- Pingwin Dindim – Jego historia dotyczyła przypadkowej pomocy udzielonej przez człowieka i późniejszej przyjaźni. Chociaż tutaj zdania są podzielone czy faktycznie można było o niej mówić.
- Sowa Gizmo – Kojarzycie Hedwigę z magicznego świata Harrego Pottera? Będziecie mieli okazję poznać historię pierwszego „aktora” wcielającego się w tę znaną rolę, a także dowiedzieć się co nieco o planie filmowym.

Podstawowe fakty i ciekawostki gatunkowe ptasich bohaterów
Gołębie
- Gatunek obejmujący swoim występowaniem cały świat z wyłączeniem Antarktydy
- W danym roku odbywa lęgi od 4 do 5 razy, przy czym składa po 2 jaja
- Ssąc pobiera wodę
- Jego „miłość” do parapetów wywodzi się z genetyki – gołębie pochodzą od gołębia skalanego, którego naturalnym miejscem były skały/klify
- Należą do ptaków monogamicznych, czyli tworzą pary na całe życie
- Mają bardzo dobry wzrok
- W miastach raczej nie posiadają naturalnych wrogów
Gołębie są bardzo liczne w szczególności w dużych miastach a ich populacja wciąż rośnie. Podczas pisania recenzji książki i poznając postać Gołębicy Cher Amir zastanawiałam się nad tym czy należy dokarmiać gołębie. A jeśli tak to jak prawidłowo dokarmiać ptaki? O odpowiedź na to pytanie poprosiłam ornitologa.
Ptaki żyjące w ekosystemach miejskich są doskonale przystosowane do życia w bliskości ludzi. Pożywienie zdobywają również korzystając ze “współpracy” z człowiekiem żywiąc się pozostałościami z gospodarstw domowych. Są to w szczególności różnego rodzaju okruchy i frakcje organiczne, które zwierzęta z łatwością odnajdują przy pojemnikach na odpadki. Jednak zimą a zwłaszcza wówczas gdy jest pokrywa śnieżna, ptaki mają utrudniony dostęp do pożywienia. Warto wówczas pomagać ptakom i je dokarmiać. Najważniejsze jest żeby robić to systematycznie, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do naszej pomocy.
Michał Dworak | PtasiDom.com

Papugi
- Ich masywne dzioby służą do otwierania nasion
- Większość gatunków jest aktywna w dzień. Przykładem papugi o nocnej aktywności jest Kakapo (która dodatkowo jest gatunkiem nielotnym)
- Są wszystkożerne, ale najbardziej lubią nasiona, owoce oraz orzechy
- W Polsce najpopularniejszymi gatunkami są: papużki faliste, ary oraz nimfy
- Wymagają dużo uwagi, bardzo przywiązują się do swoich właścicieli

Pingwiny
- Są gatunkiem nielotnym
- Tworzą pary na całe życie
- Wysiadywanie jaj zapewnia warstwa tłuszczu brzusznego
- Żyją w koloniach
- U większości gatunków ilość składanych jaj wynosi 2, wyjątek stanowią pingwiny cesarskie oraz królewskie, które znoszą jedno
- Odżywiają się pokarmem pochodzenia zwierzęcego
- W Gdańskim ogrodzie zoologicznym w marcu 2019 roku przyszedł na świat osobnik albinotyczny
Sowy
- Niestrawiony pokarm wydalają w formie wypluwek
- Kolor ich tęczówek jest wskazówką do „odczytania” ich aktywności. Sowy z ciemną brązową tęczówką są aktywne nocą, np. płomykówka/puszczyk, z żółtą są aktywne w ciągu dnia , np. sóweczka/pójdźka natomiast z pomarańczową są aktywne nocą, ale również o świcie oraz zmierzchu ,np. puchacz/uszatka
- W Polsce występuje 10 gatunków lęgowych
- Bezszelestny lot zapewnia specjalna budowa piór
- Pęki piór u uszatki nie są uszami
- Największą sową w Polsce jest puchacz, z kolei najmniejszą sóweczka

Recenzję książki znajdziesz również na facebookowym profilu Ornitolog.org.pl, na który serdecznie zapraszamy.
Tekst i fot. Agata Lisiewicz | zespół PtasiDom.com