budka drewniana dla ptaków mocowana do drzewa

Ptaki mają rozmaite potrzeby i wymagania, które dotyczą ich wymarzonego ptasiego domu. Budka lęgowa dla wróbla konstrukcji A jest konstrukcją chętnie wybieraną przez ptaki. Mając na względzie rozmiary ptaków, różne okresy lęgowe, powroty z zimowych kwater w innym czasie lub też po prostu różne miejsca, w których lubią się zagnieżdżać. Nie można zrobić jednej budki lęgowej dla wszystkich gatunków ptaków. Dlatego pomagamy im w tym dopasowując i tworząc jak najlepsze warunki aby każdy ptak był zadowolony mieszkając w odpowiedniej budce lęgowej.

Jakie parametry powinna posiadać budka lęgowa dla wróbli?

Wymiary, którymi charakteryzuje się ta budka lęgowa to: 32 cm x 16 cm x 16 cm. Średnica otworu ma 32 mm. Grubość desek wynosi 20 mm. Parametr ten zapewnia idealne warunki termiczne nawet w mroźne, zimowe dni.

Przednią ściankę robi się otwieraną, ze względu na możliwość łatwego wyczyszczenia budki – należy pamiętać o tym, aby czyścić w okresie od połowy października do końca lutego. Wtedy (październik/listopad) kończy się sezon lęgowy ptaków. Obserwujemy jednak bacznie, ponieważ niektóre ptaki mają drugi lub trzeci lęg i wtedy trzeba poczekać aż opuszczą gniazdo.

budka lęgowa dla wróbla
Fot. Budka lęgowa dla wróbla. Jest chętnie zasiedlana ponieważ charakteryzuje się dobrymi właściwościami cieplnymi. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

Jakie gatunki ptaków zasiedlają drewnianą budkę lęgową typu A

Budkę lęgową typu A zasiedlają ptaki, które zazwyczaj swoje gniazda zakładają w dziuplach. Są to przede wszystkim: sikora bogatka, mazurek, wróbel, sikora modra, pleszka, kowalik, muchołówka żałobna i białoszyja, krętogłów, rzadziej będzie to sikora sosnówka i czubatka.

 Jak prawidłowo zawieszać budkę lęgową?

 1. Należy pamiętać aby skrzynka lęgowa nie była ani za nisko, ani za wysoko. Gdy będzie za wysoko, nie będziemy mogli się do niej dostać i wyczyścić jej, a także gdy znajduje się w koronach drzew, łatwiej będzie ją splądrować drapieżnikom. Zakłada się, że optymalna wysokość to od 2 do 4 metrów.
 2. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jakie potrzeby mają poszczególne gatunki ptaków, jakimi wymaganiami dotyczącymi gniazdowania się kierują. Jeżeli chodzi o budkę A, przykładowym gatunkom, które zasiedlają tę budkę zawieszamy ją na wysokości:
  – kowalik 2, 4-6 m
  – krętogłów 2-3 m
  – mazurek 2-3 m
  – muchołówka mała 4-6 m
  – muchołówka żałobna 2-3 m
  – pleszka 2-3 m
  – sikora bogatka 1,2-4,5 m
  – sikora modra 1,2-4 m
  – czubatka 1-2 m
  – sosnówka 0,5-2 m
  – wróbel 2-4 m
  Budki lęgowe możemy zawieszać nie tylko na drzewach. Inne możliwe miejsca to krzaki, ściany budynków, tunele, mosty, strychy czy słupy.
 3. Przy dobieraniu odpowiedniej lokalizacji należy mieć jednak na względzie zwyczaje danego gatunku. Jeżeli nie wiemy, możemy przeprowadzić obserwację ptaków i zamieścić im domek tam gdzie zauważymy, że najchętniej się zasiedlają oraz tak, aby dodatkowo okolica zapewniała w bród pożywienia im i potomstwu, a także spokój przez cały okres lęgowy.
 4. Budka lęgowa dla wróbla może zostać zamontowana do drzewa (ważne – buki są dość wilgotnymi drzewami, dlatego akurat  unikajmy ich) za pomocą drutu, którym owijamy budkę na około. Jest to istotne ze względu na to, że w taki sposób nie zahamujemy wzrostu drzewa ani go nie uszkodzimy. Jeżeli robimy to za pomocą gwoździ należy pamiętać, że najlepiej sprawdzają się gwoździe aluminiowe.
 5. Pamiętajmy, aby budka nie była powieszona w kierunku pod wiatr. Najlepiej zawieszać ją otworem skierowanym na południe lub południowy wschód.
 6. Budka powinna być skierowana lekko do dołu. W przeciwnym razie będzie dostawać się do niej woda deszczowa.

producent budek lęgowych dla wróbli
Fot. Budka lęgowa dla wróbla wykonana z drewna sosnowego. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

W jakim okresie najlepiej wywiesić budkę lęgową dla wróbla?

Można zacząć wieszać już na jesień, ponieważ budka pełni wtedy funkcję schronienia w porze zimowej. Jeżeli wisi już jakiś czas, to na pewno nie należy jej zdejmować na zimę! Na powieszenie nie jest też za późno jeszcze w marcu, a nawet w kwietniu, ze względu na to, że jest wiele gatunków ptaków, które akurat wtedy zaczynają szukać swojego miejsca.

Pisklę poza gniazdem – co wtedy robić?

Możemy znaleźć się w sytuacji, w której zobaczymy pisklę pod drzewem. Najbardziej prawdopodobnym zdarzeniem, dlaczego tam się znajduje nie jest wypadnięcie (chociaż i tak się zdarza) lecz próba wykonania pierwszego lotu! Nie wkładajmy wtedy ptaszka z powrotem do budki. Może to spowodować, że wyniosą się stamtąd inni mieszkańcy. Najlepiej gdy zostawimy pisklę w cieniu poza zasięgiem kotów i zaczekamy aż za chwilę zajmie się nim jego mama. Młode są dokarmiane przez rodziców, więc na pewno będą gdzieś w pobliżu.

Budka lęgowa dla wróbli
Fot. Bardzo ważne jest aby skrzynka lęgowa dla wróbli posiadała otwieraną przednią ścianę dzięki czemu będzie można ją swobodnie czyścić. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

 

Tekst, fot. | PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków