Ptaki mają rozmaite potrzeby i wymagania, które dotyczą ich wymarzonego ptsiegodomu, dlatego możemy postarać się aby dogodzić im w miarę naszych możliwości i dobrać budkę lęgową odpowiednią dla danego gatunku np. dla sikorki.

Mając na względzie rozmiary ptaków, różne okresy lęgowe, powroty z zimowych kwater w innym czasie lub też po prostu różne miejsca, w których lubią się zagnieżdżać, nie można zrobić jednej budki dla wszystkich gatunków ptaków. dlatego pomagamy im w tym dopasowując i tworząc jak najlepsze warunki aby każdy ptak był zadowolony mieszkając w odpowiedniej budce lęgowej.

Najbardziej pospolitą budką lęgową dla ptaków jest budka lęgowa typu A1. Budka lęgowa dla sikorki

Drewniana budka lęgowa dla sikorki
Fot. Budka lęgowa typu A1 rozwieszona w parku miejskim. Służy jako ptasidom nie tylko dla sikor. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

Jak rozpoznać budkę lęgową typu A1 i jakie posiada ona parametry?

Wymiary, którymi charakteryzuje się budka lęgowa dla sikor to: 30 cm x 17 cm x 17 cm. Posiada z tyłu listwę mocującą, która jest długa na około 50 cm. Średnica otworu ma 30 mm. Grubość desek wynosi 20 mm. Parametr ten zapewnia idealne warunki termiczne nawet w mroźne, zimowe dni.
Przednią ściankę robi się otwieraną, ze względu na możliwość łatwego wyczyszczenia skrzynki lęgowej – należy pamiętać o tym, aby skrzynki czyścić w okresie od połowy października do końca lutego. Wtedy kończy się sezon lęgowy ptaków i mamy pewność, że nie zaszkodzimy ptakom podczas lęgów. Obserwujemy jednak bacznie skrzynkę lęgową przed jej otworzeniem, ponieważ niektóre ptaki mają drugi lub trzeci lęg i wtedy trzeba poczekać aż opuszczą gniazdo.

Budka lęgowa typu A

Fot. Budka lęgowa typu A1 doskonale wypełnia miejską przestrzeń. Dzięki rozwieszenie budek lęgowych w parkach miejskich z pewnością możemy liczyć na śpiew ptaków fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

Jakie gatunki ptaków zasiedlają budkę lęgową typu A1?

Budkę typu A1 zasiedlają ptaki, które zazwyczaj swoje gniazda zakładają w dziuplach. Są to przede wszystkim sikory: sikora bogatka, sikora modraszka, sikora czubatka, sikora uboga, sikora sosnówka, ale także inne mniejsze ptaki takie jak: wróbel, mazurek, pleszka, kowalik, krętogłów, dzięciołek, muchołówka żałobna czy muchołówka białoszyja.

Budka lęgowa na działkę
Fot. Budka lęgowa typu A1. Bardzo ważne jest żeby była otwierana, wówczas można ją czyścić po zakończeniu sezonu lęgowego. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

Poznaj 7 zasad jak prawidłowo zawieszać budkę lęgową i jakie wybrać do tego celu miejsce?

Zasada 1

Należy pamiętać aby budka nie była ani za nisko, ani za wysoko. Gdy będzie za wysoko, nie będziemy mogli się do niej dostać i wyczyścić jej, a także gdy znajduje się w koronach drzew, łatwiej będzie ją splądrować drapieżnikom. Zakłada się, że optymalna wysokość to od 2 do 4 metrów.

Zasada 2

Przede wszystkim trzeba sprawdzić jakie potrzeby mają poszczególne gatunki ptaków, jakimi wymaganiami dotyczącymi gniazdowania się kierują. Jeżeli chodzi o budkę A1, przykładowym gatunkom, które zasiedlają tę budkę zawieszamy ją na wysokości:

  • kowalik 2, 4-6 m
  • krętogłów 2-3 m
  • mazurek 2-3 m
  • muchołówka mała 4-6 m
  • muchołówka żałobna 2-3 m
  • pleszka 2-3 m
  • sikora bogatka 1,2-4,5 m
  • sikora modraszka 1,2-4 m
  • sikora czubatka 1-2 m
  • sikora uboga 0,5-2 m
  • sikora sosnówka 0,5-2 m
  • wróbel 2-4 m

Zasada 3

Budki lęgowe możemy zawieszać nie tylko na drzewach. Inne możliwe miejsca to krzaki, ściany budynków, tunele, mosty, strychy czy słupy.

Zasada 4

Przy dobieraniu odpowiedniej lokalizacji należy mieć jednak na względzie zwyczaje danego gatunku. Jeżeli nie wiemy, możemy przeprowadzić obserwację ptaków i zamieścić im domek tam gdzie zauważymy, że najchętniej się zasiedlają oraz tak, aby dodatkowo okolica zapewniała w bród pożywienia im i potomstwu, a także spokój przez cały okres lęgowy.

Zasada 5

Budkę lęgową najlepiej zamocować do drzewa (WAŻNE – buki są dość wilgotnymi drzewami, dlatego akurat unikajmy ich) za pomocą drutu, którym owijamy budkę na około. Jest to istotne ze względu na to, że w taki sposób nie zahamujemy wzrostu drzewa ani go nie uszkodzimy. Jeżeli robimy to za pomocą gwoździ należy pamiętać, że najlepiej sprawdzają się gwoździe aluminiowe.

Zasada 6

Pamiętajmy, aby budka nie była powieszona w kierunku pod wiatr. Najlepiej zawieszać ją otworem skierowanym na południe lub południowy wschód.

Zasada 7

Budka powinna być skierowana lekko do dołu. W przeciwnym razie będzie dostawać się do niej woda deszczowa.

Trocinobetonowa budka lęgowa na działkę

Kiedy wieszać budkę lęgową dla ptaków, jaki termin jest do tego najlepszy?

Można zacząć wieszać już na jesień, ponieważ budka pełni wtedy funkcję schronienia w porze zimowej. Jeżeli wisi już jakiś czas, to na pewno nie należy jej zdejmować na zimę! Na powieszenie nie jest też za późno jeszcze w marcu, a nawet w kwietniu, ze względu na to, że jest wiele gatunków ptaków, które akurat wtedy zaczynają szukać swojego miejsca lęgowego.

Pisklę poza gniazdem – co wtedy robić?

Możemy znaleźć się w sytuacji, w której zobaczymy pisklę pod drzewem. Najbardziej prawdopodobnym zdarzeniem, dlaczego tam się znajduje nie jest wypadnięcie (chociaż i tak się zdarza) lecz próba wykonania pierwszego lotu! Nie wkładajmy wtedy ptaszka z powrotem do budki. Może to spowodować, że wyniosą się stamtąd inni mieszkańcy. Najlepiej gdy zostawimy pisklę w cieniu poza zasięgiem kotów i zaczekamy aż za chwilę zajmie się nim jego mama. Młode są dokarmiane przez rodziców, więc na pewno będą gdzieś w pobliżu.

Pisklęta pliszki w budce lęgowej
Fot. Pliszki w gnieździe nawołujące rodziców. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Nawet jeżeli mamy ochotę na podglądanie ptaków w okresie gniazdowania, to nie wolno tego robić. Dostarczy im to tylko niepotrzebnego stresu, a w najgorszym razie są zdolne do zostawienia gniazda z małymi! Ich bezpieczeństwo i spokój są najważniejsze. Pamiętajmy o tej istotnej kwestii!
Jeżeli jednak bardzo zależy nam żeby widzieć co dzieje się w środku, możemy zainstalować w budce małą kamerkę.

 

Tekst,  fot. | PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków