Domek-lęgowy-dla-ptaków

Jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych sposobów dbałości o ochronę ptaków w mieście jest wieszanie budek lęgowych. Można je kupić lub wykonać samodzielnie. Dowiedz się jak zrobić budkę lęgową dla ptaków. Sprawdź jaki domek dla ptaków wybrać do swego ogrodu oraz jak o niego dbać by służyła ptakom jak najdłużej.

Jak zrobić budkę lęgową dla ptaków?

Sama konstrukcja budki lęgowej nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy połączyć ze sobą poszczególne elementy wycięte z drewna, czyli:

  • podłogę budki lęgowej,
  • ścianki boczne
  • ściankę przednią wraz z otworem wlotowym
  • oraz dach budki

Budka-lęgowa-dla-ptaków-do-samodzielnego-montażuW przedniej ściance należy dodatkowo wyciąć okrągły otwór. Prawidłowo wykonana  budka lęgowa powinna być dobrana do gatunku ptaków, jakie spodziewamy się u siebie gościć. Warto poobserwować otoczenie pod tym kątem. Jak widzisz to nie takie trudne, każdy z nas sam może zrobić budkę lęgową dla ptaków.

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z charakterystyką poszczególnych typów budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, w szczególności chodzi tu o wymiary samej budki oraz otworu wlotowego. Takie dane można znaleźć na stronach poświęconych ornitologii. Dostępne są również budki lęgowe do samodzielnego montażu DIY, wystarczy wówczas że ją samodzielnie złożysz. Jest to również doskonała forma edukacji ekologicznej dla najmłodszych.

Skrzynka-dla-ptaków-zrób-to-sam

Ile budek powiesić i jak wieszać budki lęgowe?

Nie jest wszystko jedno gdzie i ile budek powiesimy. Jeżeli terytorium jest dość małe, nie warto umieszczać budek zbyt gęsto, ponieważ część z nich i tak nie zostanie zasiedlona. Optymalna odległość między budkami to około 30 metrów, chociaż dla ptaków lubiących żyć w  koloniach, np. szpaków, ta odległość może być znacznie mniejsza. Na jednym terenie można także wywiesić budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków, oprócz ptaków będących drapieżnikami. Jeżeli chcemy mieć w swoim  ogrodzie budkę dla sowy, to najlepiej zrezygnować w innych na tym terenie.

Umiejscowienie wieszanej budki lęgowej także ma duże znaczenie. Przede wszystkim warto robić to w miejscach zacisznych, z dala od domu, na przykład w głębi ogrodu. Tam ptaki będą mogły na spokojnie składać jaja i wychowywać pisklęta i nic nie będzie im zakłócało tego procesu. Budki powieszone w miejscu hałaśliwym, na przykład zbyt blisko domu lub tarasu, na którym często jest gwarno, mogą nie zostać zasiedlone. Warto pamiętać też, że powinno się wieszać budki lęgowe z dala od gałęzi, na pionowych konarach ponieważ w innym wypadku lęgi mogą paść ofiarą kotów.

Wieszając budki lęgowe pomagasz nam chronić ptaki

Jak zrobić budkę lęgową dla ptaków jest to pytanie, które często Was nurtuje. Budki lęgowe dla ptaków stanowią podstawę czynnej ochrony ptaków w ekosystemach miejski. Poprzez wieszanie budek lęgowych możemy chronić zagrożone gatunki ptaków. 

Michał Dworak | PtasiDom.com

Zupełnie odrębną wiedzą na temat tego jak wieszać budki lęgowe dla ptaków jest ich montaż na budynkach. Budki są wówczas wieszane na znacznych wysokościach. Jako że oprócz odpowiedniej wysokości istotne są również poniższe czynniki takie jak:

  • strona świata, budki lęgowe montujemy na ścianie wschodniej, lub południowo wschodniej, unikamy montażu na stronę zachodnią ponieważ domki dla ptaków mogłyby się zbytnio nagrzewać
  • nie montujemy budek nad oknami ani nad balkonami
  • staramy się unikać montażu skrzynek lęgowych nad ciągami komunikacyjnymi
  • podczas montażu zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo
  • używamy tylko atestowanych kołków montażowych

Montaż domków lęgowych na budynkach wymaga sporego doświadczenia dlatego w takiej sytuacji zaleca się skorzystanie z usług alpinistów.

Alpiniasta montuje budkę dla ptaków

Jak przygotować budkę przed sezonem?

Już po zakończeniu poprzedniego sezonu lęgowego należy wyczyścić budkę od środka. Przede wszystkim trzeba usunąć zalegające odchody, fragmenty gniazda i żyjące w nim pasożyty. Budkę można także dokładnie wymieść miękką miotełką lub umyć szmatką zmoczoną w wodzie bez dodatku żadnych detergentów. Czyszczenie budek lęgowych wykonuje się w okresie od 16 października do końca lutego.

Ornitolog czyści budki lęgowe

Na zimę nie należy budek zdejmować, ponieważ w tym czasie służą one niektórym gatunkom dziuplaków do nocowania. Z takiej budki w niesprzyjającą pogodę chętnie skorzysta sikorka czy wróbel.

Przed zawieszeniem nowej budki lub rozpoczęciem sezonu lęgowego trzeba ją zabezpieczyć przed zgubnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć. Dach warto pokryć kawałkiem papy zaś ścianki zaimpregnować Nie wolno jednak czynić tego wykorzystując lakiery czy inne silnie pachnące chemicznie preparaty, ponieważ ptak na pewno nie zasiedli takiej budki. Dla ptaków takie zapachy są znacznie bardziej intensywne i nieprzyjemne niż dla człowieka.  Do impregnacji skrzynek lęgowych wykorzystuje się jedynie naturalne preparaty, takie jak olej lniany. Można go nanosić na deseczki płaskim, szerokim pędzlem. W sklepach z artykułami budowlanymi można także kupić niekiedy naturalny, bezzapachowy pokost, który również może być dobrym sposobem na zabezpieczenie budki przed działaniem wody. Dzięki temu skrzynka lęgowa posłuży w doskonałym stanie przynajmniej przez kilka sezonów. Bezwzględnie nie należy budek także malować. Deski powinny pozostać surowe i nieheblowane. Ewentualnie można je lekko oszlifować z zewnątrz papierem ściernym. Wywnętrz zostawia się je nieoszlifowane.

Czyszczenie budek dla ptaków

Kiedy przewiesić budkę lęgową?

Jeżeli zauważamy, że budka w ciągu kilku sezonów nie została zasiedlona, a wszystkie zasady dotyczące jej prawidłowej budowy zostały spełnione, być może problem tkwi w miejscu jej zawieszenia. Czasem również budkę potrzeba przewiesić z innych względów, na przykład kiedy trzeba wyciąć drzewo, ponieważ grozi mu złamanie. Kiedy to zrobić? Dopiero wtedy, kiedy jest pewność, że ptaki z niej nie korzystają. Generalnie niedopuszczalne jest przenoszenie budek w czasie sezonu lęgowego, ale jeżeli jest to bezwzględnie konieczne, trzeba zrobić to szybko i zawiesić ją jak najbliżej poprzedniego miejsca. W innym wypadku ptasi rodzice mogą nie odnaleźć swoich lęgów. Bezpiecznie można to zaś zrobić poza sezonem lęgowym czyli w okresie od końca października do lutego.

Gniazdo sikorki w budce

Wiesz już jak zrobić budkę lęgową dla ptaków. Zrób ją samodzielnie i wywieś w swojej najbliższej okolicy. Ptaki z pewnością się do niej “wprowadzą”, założą gniazdo i skutecznie wyprowadzą lęgi. Jeżeli w trakcie budowy budki lęgowej napotkasz na jakieś trudności i będziesz potrzebować konsultacji pisz do nas śmiało. Zawsze chętnie pomożemy.

 

Tekst, fot. | PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków