jak zrobić budkę lęgową dla ptaków

Budka lęgowa zawieszona w ogrodzie z pewnością zachęci ptaki do jej zasiedlenia. Dzięki temu każdy może przyczynić się do ochrony populacji chronionych gatunków ptaków. Dowiedz się jak zrobić budkę lęgową dla ptaków?

Robimy budkę lęgową dla ptaków- niezbędne narzędzia i materiały do pracy

Niezbędne będą odpowiednio przycięte deski, z których zrobi się podłogę, daszek oraz ścianki budki, listewki, które zostaną zamocowane wewnątrz, szlifierka, młotek, gwoździki oraz wkrętarka i odpowiednie wkręty. Tylna oraz przednia ścianka to deseczki o prostokątnym kształcie, natomiast na boczne ścianki potrzeba będzie deseczka ścięta. Daszek to także prostokąt, który będzie zamontowany w nachyleniu, zaś dolna część to deseczka kwadratowa. Dodatkowo warto przygotować pokost, którym pokryje się budkę lęgową po jej wykonaniu. Cała konstrukcja budki jest niezwykle prosta i nie powinno sprawić żadnego problemu wykonanie jej samodzielnie.

Deski do budek legowych
Fot. PtasiDom.com | W pierwszym etapie budowy budki lęgowej dla ptaków ważne jest żeby odpowiednio dobrać deski. Pamiętaj żeby miały one grubość 2 cm. Jeżeli chodzi o ich rozmiar to w pobliskim składzie drewna możesz zamówić deski na interesujący Ciebie rozmiar.

Jak zrobić budkę lęgową- wykonanie budki

Przed przygotowaniem desek, należy sprawdzić jaką minimalną wielkość powinna mieć budka lęgowa dla ptaków małych oraz większych. Na przykład dla ptaków, takich jak

  • wróbel,
  • mazurek,
  • kowalik,
  • modraszka,
  • czy sikorka bogatka,

budka lęgowa musi mieć wysokość około 30 cm, zaś średnicę podstawy w środku wynoszącą 13 x13 cm. Z kolei dla szpaka czy kosa, czyli gatunków nieco większych, wysokość budki powinna wynosić około 40 cm, zaś średnica podstawy budki co najmniej 15 x15 cm.

Warto zapoznać się z normami ornitologicznymi, dotyczącymi wymiarów poszczególnych typów budek dla różnych gatunków ptaków. Wtedy na pewno skrzynki lęgowe będą dla nich wygodne
i będą zachęcały do rozrodu.

Wkrętarka do budowy budki dla ptaków
Fot. PtasiDom.com | W pracy nad budową budki dla ptaków przydatna będzie Ci wkrętarka. Dzięki niej praca pójdzie Tobie szybciej. Jeżeli nie masz wkrętarki oczywiście możesz do tego celu użyć wiertarki lub zwykłego śrubokręta.

Zapytaliśmy o poradę ornitologa, który wyjaśnia jak zrobić budkę lęgową

„Rozpoczynająca się wiosna a wraz z nią sezon lęgowy ptaków to doskonały okres żeby zadbać o ptaki w ogrodzie. Ogrodnicy ale i inni sympatycy ptaków mają wówczas chęci i zapał do samodzielnej budowy domku dla ptaków. Powstaje jednak pytanie jak zrobić budkę lęgową. Dlatego służę radą i przedstawię 3 najważniejsze zasady budowania domków dla ptaków

  1. Użyj dobrych materiałów

Zadbaj podczas kupowania materiałów a przede wszystkim desek, żeby były one dobrej jakości. Muszą posiadać grubość 2 cm, powinny być suche oraz przynajmniej jedno stronie oheblowane. Odpowiednia grubość desek, zapewni ptakom komfortowe warunki wewnątrz ptasiego domu. Suchość desek ma wpływ na pracę drewna – nie będzie się wówczas rozsychało i nie powstaną szczeliny w budce lęgowej. Deski oheblowane wpłyną na estetykę wykonania twojej własnej budki lęgowej. W jej wnętrzu może być to nieoheblowana strona deski.

  1. Wymiary budki lęgowej i średnica otworu

Zaczynając pracę nad zrobieniem budki lęgowej dla ptaków zastanów się jaki gatunek ptaków chcesz zaprosić do swojego ogrodu a tym samym do domku lęgowego. Jak już zdecydujesz to musisz dobrać parametry czyli rozmiar budki oraz średnicę otworu. Dla ułatwienia poniżej wklejam linki z modelami budek lęgowych dla najpopularniejszych ptaków.

  1. Zasady bezpieczeństwa

Podczas robienia budki lęgowej dla ptaków pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Używaj rękawic ochronnych oraz okularów, tak żeby drzazga czy opiłek drewna nie wbił Ci się w rękę czy oko. Mogłoby to doprowadzić do poważnej kontuzji. Dbaj o swoje bezpieczeństwo. Majsterkowanie i budowa domków lęgowych musi sprawiać Tobie przyjemność ?

Na koniec nadmienię, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupno gotowych rozwiązań jakimi są budki lęgowe DiY do samodzielnego montażu. Wówczas dostajesz gotowe elementy, które wystarczy samemu złożyć

Michał Dworak | Ornitolog Zespół PtasiDom.com

Jak zrobić budkę dla ptaków
Fot. PtasiDom.com | Ważne jest żebyś do budowy domku dla ptaków używał wkrętów do drewna. Nie używaj gwoździ. Wkręty lepiej trzymają się włókien drewna i przez to twoja budka dla ptaków będzie solidniejsza.

Jak zrobić budkę lęgową- krok po kroku

Pierwszym etapem budowy budki lęgowej będzie przeszlifowane desek od zewnątrz. Nie jest to konieczne, można zostawić nieheblowane deski. Później na ściance wylotowej, nieco poniżej otworu należy umieścić małą listewkę, która będzie ułatwiała ptakom wydostanie się z budki. Dwie takie same listewki powinny się znaleźć na bocznych ściankach Nad otworem wejściowym od wewnątrz przymocowuje się szerszą listewkę. Służy ono do otwierania budki.

Kolejnym krokiem będzie skręcenie ścianek bocznych, podłogi oraz ścianki tylnej. Teraz czas na zamocowanie listwy, która będzie służyła do tego, by powiesić budkę na drzewie.

Dowiedz się jak zrobić domek dla ptaków
Fot. PtasiDom.com | Bardziej zaawansowanie majsterkowicze mogą pokusić się o zrobienie budek dla większych ptaków. Na zdjęciu budka konstrukcji typ E przeznaczona jest dla takich gatunków jak gągoł czy nurogęś. Rozmiary takiej budki są imponujące a średnica otworu to aż 10 cm.

Na koniec pozostaje już tylko przykręcić daszek. Przednią ściankę mocuje się za pomocą wbitego w nadproże zagiętego gwoździa. Można użyć do tego celu również specjalne haczyki, których wybór w sklepach metalowych jest obfity.  Dzięki temu, że ta część będzie ruchoma, łatwiej będzie ją wyjąć i wyczyścić budkę lęgową po zakończeniu sezonu rozrodu. Ostatnim krokiem jest impregnacja. Na koniec budkę można pokryć naturalnym pokostem bez dodatków środków chemicznych. Do impregnacji budki lęgowej najlepszy jest ekologiczny i przyjazny ptakom pokost lniany.

Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę przy robieniu budki lęgowej?

Przede wszystkim budka powinna być dostosowana do wielości ptaków, które mają się w niej rozmnażać. Chodzi nie tylko o same wymiary, ale także wielkość otworu. Otwór musi być położony  dosyć wysoko nad nadprożem. Dzięki temu pisklęta i jaja będą chronione przed drapieżnikami, które będą miały znacznie utrudniony dostęp do wejścia do budki. Należy zadbać o to, by skrzynka lęgowa nie miała żadnych wystających i elementów takich jak gwoździe, co mogłoby poranić ptaki. Nie szlifuje się desek od środka budki, można to zrobić jedynie na zewnątrz. Co więcej, małe listewki pomagające ptakom umieszcza się tylko od wewnątrz budki, by umożliwić im łatwiejsze wydostanie się. Nigdy nie należy przykręcać listewki od zewnętrznej strony poniżej wlotu, ponieważ to ułatwia jedynie drapieżnikom dostanie się do budki.

Gdzie powiesić wykonaną przez siebie budkę lęgową?

Przy zawieszaniu domku również najlepiej jest skorzystać z doświadczenia zebranego przez ornitologów. Najbardziej komfortowym miejscem dla ptaków będzie teren w głębi ogrodu, oddalony możliwie jak najbardziej od domu, dzięki temu będą one miały spokojne miejsce, gdzie nic nie będzie im przeszkadzało w rozrodzie. Ptaki instynktownie czują niepokój w bezpośredniej bliskości z człowiekiem i hałasami przez niego wytwarzanymi, więc budka blisko domu to niekoniecznie dobry pomysł. Jeżeli chodzi o to, jak wysoko powinna być zawieszona budka, to jest to około 2-4 metrów nad ziemią, w zależności od gatunku ptaka, który ma się niej złożyć jaja. Nie bez znaczenia jest także to, w którym kierunku będzie skierowany wlot budki. Najlepiej umieścić budkę przodem do wschodu lub południowego wschodu.

Budki lęgowe najlepiej wieszać wczesną wiosną. To ważne, szczególnie jeżeli mieszkamy w mieście, zaś w ogrodzie nie ma wystarczającej ilości dziupli. Ptaki poszukują alternatywnych miejsc do spokojnego rozrodu ponieważ te naturalne dziuple i szczeliny w środowisku miejskim stale zanikają i różne gatunki chętnie korzystają z dobrze skonstruowanej, powieszonej w zacienionym i zacisznym miejscu budki.

 

Tekst, fot. | PtasiDom.com | Robimy budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy