Zwieś w swoim ogrodzie, na tarasie czy też na balkonie karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu – to nie tylko sposób na to by wspomóc je w pozyskiwaniu pokarmu szczególnie w mieście, ale także możliwość relaksującego obserwowania różnych gatunków w czasie żerowania. Jak w łatwy sposób zrobić karmik? Jedną z opcji jest to, by się posłużyć gotowymi zestawami do samodzielnego montażu. Są one dostępne również w naszym sklepie . Jakich zasad trzeba przestrzegać przy dokarmianiu ptaków?

Model karmnika “Zrób to sam” do samodzielnego montażu. To doskonała forma nauki poprzez zabawę | PtasiDom.com

 

Karmik do samodzielnego montażu – najłatwiejszy sposób na pomoc ptakom

Karmiki do samodzielnego montażu to pełny zestaw elementów niezbędnych, by szybko skonstruować klasyczny tradycyjny karmik lub jakąś prostszą jego wersję. W pakiecie znajdziemy nie tylko deseczki czy inne detale, ale także śrubki i gwoździe potrzebne do tego, by te poszczególne elementy połączyć. Dzięki instrukcji obsługi można to zrobić w zaledwie kilka minut. Wystarczy mieć tylko młotek oraz śrubokręt.

Karmnik zrób to sam. Ochrona ptaków i świetna zabawa dzieci z rodzicami | PtasiDom.com

 

Na co należy zwrócić uwagę kupując karmik do samodzielnego montażu? Szczególnie na to, z jakiego materiału jest on wykonany. Profesjonalny produkt powinien być stworzony z surowego drewna sosnowego najlepiej certyfikowanego. Nie może być malowany ani lakierowany. Oczywiście można po złożeniu zabezpieczyć go przed wilgocią na przykład olejem lnianym lub bezzapachowym pokostem. Dlaczego warto skorzystać z takiego zestawu do samodzielnego montażu? Przede wszystkim oszczędza to czas i energię niezbędną do przygotowywania deseczek na karmik we własnym zakresie. Takie prace ręczne można wykonać z dziećmi w ramach czasu wolnego i relaksu oraz zabawy, ale również nauki odpowiedzialności i ochrony ptaków.

Bogatka Parus Major korzystająca z karmnika zamontowanego na działce. Podczas pierwszych mrozów bardzo ważne jest żeby dokarmiać ptaki | PtasiDom.com

 

Poznaj 2 zasady dokarmiania ptaków- o czym należy pamiętać?

  • dokarmianie ptaków wodnych

Ptaki żyjące w okolicach wody można dokarmiać jedynie przy ostrych mrozach, kiedy zbiorniki wodne są zamarznięte, zaś teren pokrywa śnieg. Pokarm trzeba wykładać z dala od wody, by nie rozmakał. Rozsypuje się go także w oddaleniu od dróg, ścieżek, chodników, a także miejsc, w których ptaki mogłyby być zaatakowane przez psy. Wbrew panującym obiegowym opiniom, ptaki wodne nie powinny być dokarmiane samym pieczywem, może ono stanowić jedynie niewielki procent dostarczanego im pokarmu. Pieczywo razowe jest całkowicie zakazane. Najlepszą opcją będą pokrojone surowe lub obgotowane warzywa.

Karmnik sprytnie zamontowany na tarasie działkowego domku. Jest pod dachem więc nie ma wpływu na czynniki atmosferyczne przez co żywotność karmnika zdecydowanie się wydłuży. | PtasiDom.com

 

Karmnik dla ptaków w wersji “ZRÓB TO SAM” to doskonała forma z jednej strony nauki majsterkowania dla najmłodszych jak również uwrażliwienie ich na losy ptaków. Nauka przez zabawę to doskonała forma edukacji ekologicznej używana przez nauczycieli i dekortykatorów w Parkach Narodowych, Leśnych Kompleksach Edukacyjnych jak również w pracowniach przyrodniczych.

Michał Dworak | PtasiDom.com

  • dokarmiane ptaków małych i średnich- bywalców naszych ogrodów

Zawieszenie karmnika to dopiero pierwszy krok. Należy konieczne nabyć wiedzę na temat tego, jak odpowiedzialnie dokarmiać ptaki odwiedzające nasze ogrody lub balkony czy tarasy. Przede wszystkim karmik uzupełnia się tylko w czasie dużych mrozów i leżenia pokrywy śnieżnej. Latem ptaków nie należy dokarmiać, powinny one korzystać z naturalnych źródeł pokarmu. Karmik co jakiś czas trzeba opróżniać z zepsutego i zanieczyszczonego pokarmu. Do jego czyszczenia nie używa się żadnych detergentów, można go ewentualnie wymieść z resztek jedzenia.

Ten karmnik dla ptaków jest tak schowany w zaroślach, że trudno go dostrzec. Jest to dobry sposób montażu ponieważ ptaki czują się wówczas bezpiecznie. | PtasiDom.com

Co wsypywać do karmika?

Powinien być to pokarm możliwie najbardziej zbliżony do naturalnego. Nie może zawierać barwników, konserwantów i soli. Na pewno nie wolno do karmnika wysypywać resztek obiadowych i innych pozostałości z ludzkiego stołu. Ptaków nie karminy razowym chlebem ani dużą ilością suszonych owoców, które pęcznieją w żołądku. Do wsypania do karmika doskonale nadają się

  • kasze,
  • ryż,
  • pszenica,
  • ewentualnie biały chleb pokrojony w małą kostkę,
  • ale również wszelkie ziarna takie jak słonecznik,
  • proso,
  • dynia,
  • orzechy czy
  • płatki owsiane.

Sikorki i dzięcioły uwielbiają tłuszcz zwierzęcy, więc można zawiesić im koło karmika kawałek słoniny czy też kulę uformowaną z tłuszczu i nasion. Doskonałym pomysłem na dokarmianie ptaków jest także wysypywanie im do karmika mrożonych owoców dzikich krzewów, takich jak bez, czeremcha, rokitnik czy jarzębina.

Bardzo ważne jest żeby karmnik dla ptaków miał solidną konstrukcję i solidny dach, wówczas nie zagraża mu nawet duża pokrywa śnieżna. | PtasiDom.com

Gdzie umiejscowić karmnik dla ptaków?

Z pewnością powinien znajdować się on na odpowiedniej wysokości,  czyli około 1,5-2 metrów nad ziemią. W innym wypadku ptaki spożywające pokarm mogłyby być narażone na ataki kotów czy innych zwierząt, takich jak kuny. Karmika nie umieszcza się na gałęziach ułożonych równolegle do pnia drzewa, lecz raczej na tych pionowych. To również utrudnia dostanie się do niego kotom. Najlepiej karmik postawić na specjalnej „nodze”, dzięki czemu można mieć pewność, że żadne drapieżniki się do niego nie dostaną.

Dobrym sposobem montażu karmników jest wykorzystywanie naturalnych walorów i kształtów drzew. | PtasiDom.com

Kolejna ważna kwestia to umiejscowienie karmika w miejscu zacisznym, gdzie ptaki nie będą narażone na silny wiatr. Jeżeli to możliwe, lepiej wybrać miejsce w głębi ogrodu, gdzie będą one mogły spokojnie się pożywiać, jednakże do karmnika na tarasie czy balkonie również będą przylatywać ptaki. Można je wtedy obserwować, starając się nie wykonywać gwałtownych ruchów. W przypadku umieszczenia karmnika na balkonie, warto uważać, by nie był on umocowany zbyt blisko szyby, ponieważ spłoszone ptaki mogłyby w nią uderzać, narażając się na poważne obrażenia.

 

 

Fot. PtasiDom.com