kawka-na-działce

Ptaki mają rozmaite potrzeby i wymagania, które dotyczą ich wymarzonego ptasiego domu. Kawki do wyprowadzenie lęgów wybierają budkę lęgową typu D. Mając na względzie ich rozmiary, różne okresy lęgowe, powroty z zimowych kwater w innym czasie lub też po prostu różne miejsca, w których lubią się zagnieżdżać, nie można zrobić jednej budki dla wszystkich gatunków ptaków. Dlatego pomagamy im w tym dopasowując i tworząc odpowiednie budki lęgowe dla kawki aby każdy ptak był zadowolony mieszkając w odpowiedniej budce lęgowej.

Jakie cechy powinna posiadać dobrze wykonana budka lęgowa dla kawki?

Wymiary, którymi charakteryzuje się budka lęgowa typu D to: 32 cm x 20 cm x 20 cm. Średnica otworu ma 7,5 cm. Natomiast grubość desek z których z których powinna być wykonana ta budka wynosi 20 mm. Parametr ten zapewnią idealne warunki termiczne nawet w mroźne, zimowe dni.

Przednią ściankę robi się otwieraną, ze względu na możliwość łatwego wyczyszczenia skrzynki lęgowej – należy pamiętać o tym, aby czyścić ją w okresie od połowy października do końca lutego. Wtedy (październik/listopad) kończy się sezon lęgowy ptaków. Obserwujemy jednak bacznie, ponieważ niektóre ptaki mają drugi lub trzeci lęg i wtedy trzeba poczekać aż kawki opuszczą gniazdo.

Wieszanie budki dla kawkiFot. Kawki jako sztuczne miejsca lęgowe wykonywane w ramach kompensacji przyrodniczej utraconych miejsc lęgowych wykorzystują budki lęgowe typu D.

Jakie ptaki zasiedlają budkę lęgową typu D?

Budką lęgową typu D zainteresują się następujące gatunki ptaków:

  • kawka,
  • dudek,
  • gągoł,
  • kraska,
  • puszczyk zwyczajny,
  • sowa włochatka,
  • dzięcioł czarny,
  • dzięcioł zielony.

Budka lęgowa dla kawki powinna być wieszana w odległości między sobą mniej więcej co 10-20 metrów. Budki te można też wieszać parami w odległości około 2-3 metrów od siebie.

Kawki nie należą do gatunków zbyt wybrednych jeżeli chodzi o wybór miejsca na założenie gniazda. Budkę lęgową dla nich można więc powiesić w lesie iglastym jak i liściastym, a także na ścianach budynków mieszkalnych. Należy mieć na uwadze, że kawki mogą zająć budkę już pod koniec stycznia!

trocinobetonowa budka dla kawkiFot. Trocinobetonowa budka lęgowa dla kawki. Jest bardzo wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne.

Poznaj 7 sposobów jak prawidłowo zamocować budkę lęgową dla kawki

1. Należy pamiętać aby skrzynka lęgowa dla kawki nie była ani za nisko, ani za wysoko. Gdy będzie zawieszona za wysoko, nie będziemy mogli się do niej się dostać i wyczyścić, a także gdy znajduje się w koronach drzew, łatwiej będzie ją splądrować drapieżnikom. Zakłada się, że optymalna wysokość to od 2 do 4 metrów.

2. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jakie potrzeby mają poszczególne gatunki ptaków, jakimi wymaganiami dotyczącymi gniazdowania się kierują. Jeżeli chodzi o budkę lęgową typu D, dla poniższych gatunków zawieszamy zawsze na wysokości:

  • dudek 1-3 m
  • gągoł 3-15 m
  • kawka 5-7 m
  • kraska 5-7 m
  • puszczyk zwyczajny 7-12 m
  • sowa włochatka 5-7 m

Wieszanie budki lęgowej dla kawkiFot. W związku z tym, że budka lęgowa dla kawki typu D jest dużych rozmiarów musi posiadać solidne mocowanie tak żeby była trwale przytwierdzona do budynku.

3. Budki lęgowe możemy zawieszać nie tylko na drzewach. Inne możliwe miejsca to krzaki, ściany budynków, tunele, mosty, strychy czy słupy.

4. Przy dobieraniu odpowiedniej lokalizacji należy mieć jednak na względzie zwyczaje danego gatunku. Jeżeli nie wiemy, możemy przeprowadzić obserwację ptaków i zamieścić im domek tam gdzie zauważymy, że najchętniej się zasiedlają oraz tak, aby dodatkowo okolica zapewniała w bród pożywienia im i potomstwu, a także spokój przez cały okres lęgowy.

5. Budkę lęgową najlepiej zamocować do drzewa za pomocą drutu, którym owijamy budkę na około. Jest to istotne ze względu na to, że w taki sposób nie zahamujemy wzrostu drzewa ani go nie uszkodzimy. Jeżeli robimy to za pomocą gwoździ należy pamiętać, że najlepiej sprawdzają się gwoździe aluminiowe.

6. Pamiętajmy, aby budka nie była powieszona w kierunku pod wiatr. Najlepiej zawieszać ją otworem skierowanym na południe lub południowy wschód

7. Budka powinna być skierowana lekko do dołu. W przeciwnym razie będzie dostawać się do niej woda deszczowa.

budka typu D z trocinobetonu

Fot. Budka lęgowa dla kawki wykonana z trocinobetonu.

W jakim okresie najlepiej wywiesić drewnianą skrzynkę lęgową dal kawki?

Można zacząć wieszać już na jesień, ponieważ budka pełni wtedy funkcję schronienia w porze zimowej. Jeżeli wisi już jakiś czas, to na pewno nie należy jej zdejmować na zimę! Na powieszenie nie jest też za późno jeszcze w marcu, a nawet w kwietniu, ze względu na to, że jest wiele gatunków ptaków, które akurat wtedy zaczynają szukać swojego miejsca.

Jak czyścić tą budkę?

Każdego roku ptaki zazwyczaj nie wykorzystują tego samego gniazda. Wyjątkiem jest jaskółka, która ma w zwyczaju tak robić, ale pozostałe ptaki ogrodowe budują nowe gniazda. Zróbmy tak, żeby po powrocie w kolejnym roku miały przygotowaną budkę na nowe gniazdo! Budkę lęgową czyścimy również dlatego, że ptaki gromadzą tam surowce, które gdy nie będą sprzątnięte, mogą stać się siedliskiem pasożytów.

Budki zdejmuje się pod koniec września lub na początku października. Po generalnym sprzątnięciu i kilkudniowym suszeniu zaleca się opalenie palnikiem jej wnętrza aby pozbyć się możliwych pasożytów. Następnie należy dokonać napraw konstrukcji budki jeżeli jest to konieczne. Na koniec zewnętrzną stronę budki można dodatkowo zaimpregnować (pamiętajmy o naturalnych środkach, np. pokost lniany).

ochrona kawek a termomodernizacja

Fot. Naturalnym miejscem gdzie kawki znajdują swoje nisze są budynki mieszkalne. Czasem zdarza się, że podczas remontów i termomodernizacji budynków niema rozwiązań alternatywnych i niezbędne jest zastąpienie ich budkami lęgowymi.

Pamiętaj o tym

Nie podglądajmy ptaków w okresie gniazdowania! Niestety nie wolno tego robić. Będzie to dla nich niepotrzebny stres. W najgorszym wypadku mogą zostawić nawet gniazdo z małymi! Zapewnijmy im więc spokój i bezpieczeństwo.

 

Tekst, fot. | PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków