Kawka należy do najbardziej związanego z miastami przedstawiciela rodziny krukowatych. Część populacji tego gatunku na tyle przystosowała się do krajobrazu miejskiego, że wykorzystuje ludzkie budowle do założenia gniazda. Kawka chętnie zasiedla budki lęgowe, jakie dla niej wywieszamy.

Miejskie populacje kawek wymagają ochrony poprzez tworzenie sztucznych miejsc lęgowych i wywieszanie skrzynek lęgowych dla kawki | PtasiDom.com

Kawka najczęściej zasiedla strychy i stropodachy budynków mieszkalnych. Wywieszona Budka lęgowa dla kawki przyczyni się do podniesienia potencjału lęgowego w twojej okolicy. Dowiedz się jaką budkę wybrać i jak ją prawidłowo powiesić.

Kawka podobnie jak w przypadku innych miejskich gatunków ptaków, w obliczu intensyfikacji prac remontowo-budowlanych traci swoje siedliska lęgowe. Problem ten można rozwiązać wieszając budki lęgowe dla kawek (budka typu D). Są to stosunkowo duże konstrukcje. Pionowo zorientowane skrzynki lęgowe z otworem wlotowym w górnej części. Analogicznie jak w przypadku budek dla innych gatunków ptaków wykonane są z wysokiej jakości drewna sosnowego lub wytrzymałego i ekologicznego trocinobetonu.

Dowiedz się jak wywiesić budkę lęgową dla kawki

Budki lęgowe dla kawek wieszamy w górnych częściach piętrowego budynku, na stronie południowej lub wschodniej. Mogą być montowane pojedynczo lub w luźnych skupiskach, pamiętając, aby dystans pomiędzy sąsiadującymi budkami wynosił co najmniej 2 m. Pozwala to uniknąć konfliktów pomiędzy gniazdującymi obok siebie parami. Budkę dla kawki z powodzeniem możemy wieszać na domach jednorodzinnych lub pomieszczeniach gospodarczych. Ptaki te z pewnością odwdzięczą nam się uroczym widokiem, noszenia materiału służącego do budowy gniazda. Późniejszego karmienia potomstwa i swojego sympatycznego sąsiedztwa.

Budka lęgowa dla kawki wykonana z trocinobetonu

Najczęściej stosowaną metodą czynnej ochrony kawki w ekosystemach miejskich jest wieszanie budki lęgowej dla kawki wykonanej z trocinobetonu. Konstrukcja taka jest trwała i posiada wiele zalet. Największą z jej zalet jest wytrzymałość oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Posiada również dobre właściwości termiczne dzięki czemu wewnątrz budki lęgowej panuje odpowiednia temperatura. Sporadycznie budki wykonane z tego surowca można montować na elewacji zachodniej.

Wieszanie skrzynek dla kawki jest skuteczną formą zwiększania potencjału lęgowego dla tego gatunku. Skrzynki lęgowe dla kawki z trocinobetonu są trwałe przez co wpływają na trwałość zachowania siedliska | PtasiDom.com

Jaką budkę lęgową dla kawki wybrać drewnianą czy trocinobetonową?

To pytanie jest często zadawane przez naszych klientów. Jednakże odpowiedź nie zawsze jest taka sama. To zależy… od tego gdzie planujesz powiesić budkę dla kawki. Jeżeli planujesz ją powiesić na drewnianym domu wybierz budkę drewnianą, naturalnie wkomponuje się w drewnianą elewację. Jeżeli budka ma wisieć na drzewie, również doradzę budkę drewnianą. Natomiast do zastosowania na bloku czy na domu murowanym zdecydowanie doradzam wybór budki lęgowej dla kawki wykonanej z trocinobetonu.

Michał Dworak | PtasiDom.com

Budka lęgowa dla kawki wykonana z drewna sosnowego. Budka lęgowa typu D | PtasiDom.com

Budka lęgowa dla kawki wykonana z drewna

Alternatywą dla budki wykonanej z trocinobetonu jest budka lęgowa dla kawki wykonana z drewna. Jest to klasyczny materiał ceniony przez ornitologów. Wykorzystując skrzynki lęgowe z drewna warto zadbać o ich wcześniejsze zaimpregnowanie. Impregnacja pozwala znacząco wydłużyć jej użytkowanie oraz funkcjonalność. Dostępne są również rozwiązana w postaci daszków pokrytych blachą lub rzadziej papą. Jest to również rozwiązanie które polecamy. Budki z daszkami z blachy mają znacznie większą trwałość. Blacha jaką używamy do utrwalania budek jest to blacha służąca do pokryć dachowych (dla domów jednorodzinnych i innych obiektów budowlanych). Trwałość blachy zgodnie z deklaracją producenta blachy dachowej to 30 lat.

 

Otwory wentylacyjne, które nie są zabezpieczone przez kratki są często wykorzystywane przez kawki. Wokół otworu widoczny jest charakterystyczny półokrągły ślad powstały od ogona ptaków wlatujących do niszy lęgowej | PtasiDom.com

Skrzynka lęgowa dla kawek do termomodernizacji

Z roku na rok obserwujemy większą liczbę remontów elewacji budynków jak również prac termomodernizacyjnych. Jest to wynikiem licznych programów i dotacji na jakie mogą liczyć zarządcy obiektów. Środki te w rakach konkursów są dystrybuowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Remonty elewacji budynków oraz prace termomodernizacyjne są korzystne dla środowiska ponieważ wpływają na efektywność energetyczną remontowanych obiektów. Jednakże żeby nie były szkodliwe dla ptaków i nie oddziaływały negatywnie na populację kawki, powinny być realizowane pod nadzorem ornitologa. Jeżeli podczas  prowadzenia prac zaistnieje konieczność zniszczenia gniazd tego gatunku konieczne jest przeprowadzenie kompensacji przyrodniczej oraz wywieszenie skrzynek lęgowych dla kawki. Przy szacowaniu ilości budek jakie planujemy wywiesić leży pamiętać, że nie wszystkie budki zostaną zasiedlone przez ptaki. Kierujemy się wówczas zasadą zwiększania ilości budek o 100 % do 200 % w stosunku do miejsc lęgowych jakie uległy zniszczeniu. W szacowaniu ilości wywieszonych budek lęgowych uwzględniamy również potencjalne budki lęgowe jakie występowały na nieruchomości.

Kompensacja przyrodnicza miejsc lęgowych kawki

Kompensacja przyrodnicza utraconych miejsc lęgowych kawki stanowi bardzo ważną rolę w zachowaniu obecnej liczebności populacji tego ptaka. Należy w tym miejscu przypomnieć, że wszystkie czynności takie jak:

  • płoszenie ptaków
  • umyślne uniemożliwianie dostępu do schronień
  • niszczenie ich gniazd
  • niszczenie siedlisk

są zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody zakazane. Zgodę na odstępstwo od tych zakazów może wydać Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska odpowiedni dla danej lokalizacji. Po uzyskaniu odpowiedniej decyzji administracyjnej wykonawca prac budowlanych może przystąpić do realizacji czynności. Oczywiści pod odpowiednimi warunkami. Między innymi niezbędny jest wówczas stały nadzór ornitologiczny, w ramach którego ornitolog dokona kontroli opuszczenia gniazd przez ptaki. Częstą praktyką jest również kontrola za pomocą kamery inspekcyjnej (endoskopu) wszystkich miejsc gdzie mogły by być ptaki. Po zakończeniu prac przystępujemy do realizacji zastępczych miejsc lęgowych poprzez montaż odpowiedniej ilości budek lęgowych dla kawki. 

W prezentowanym obiekcie wszystkie otwory wentylacyjne były zasiedlone przez ptaki. Po zakończonym remoncie w ramach kompensacji przyrodniczej wywieszono budki lęgowe dla kawki | PtasiDom.com

Budki lęgowe dla kawki dostępne w sklepie on-line:

  1. Budka lęgowa dla kawki z drewna
  2. Budka lęgowa dla kawki z trocinobetonu

Pomóż nam chronić kawki, wywieś dla nich skrzynkę lęgową.

 

Fot. PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków.