
Mity na temat zwierząt, w tym ptaków, są dość często zakorzenione w naszych przeświadczeniach. Z niektórych możemy się śmiać, a z innych nie zdawać sobie sprawy. Jaka zatem jest Cała prawda o zwierzętach?
Część z mitów o zwierzętach poruszaliśmy, np. za sprawą „Plamki mazurka” której recenzję znajdziecie tutaj. Dziś jednak przyjrzymy się „Całej prawdzie o zwierzętach” Lucy Cooke wydawnictwa Bukowy Las.

O autorce książki cała prawda o zwierzętach:
- Z wykształcenia zoolog,
- Studia oraz doktorat ukończyła na Uniwersytecie Oksfordzkim,
- Twórca oraz prezenterka programów przyrodniczych oglądanych na kanałach takich jak: BBC czy National Geographic,
- Autorka książek o zwierzętach,
- Założycielka Towarzystwa Przyjaciół Leniwców.
Czym jest „Cała prawda o zwierzętach”?
„Podczas autopsji największych mitów dotyczących zwierząt często ujawnia się urocza logika, która przenosi nas w czasy cudownej naiwności, gdy niewiele było wiadomo, za to wszystko było możliwe. Dlaczego, u licha, ptaki nie miałby migrować na Księżyc […], a węgorze rodzić się samorzutnie z mułu? Zwłaszcza, że prawda, jak się przekonamy, jest równie niewiarygodna.”

Książka jest zbiorem 13 odrębnych historii odnoszących się do niepołączonych ze sobą gatunków zwierząt. Na pozór nic szczególnego je nie łączy. Jednak ilość i jakość przekazywanych przez ludzi błędnych informacji na ich temat, dała możliwość wspólnego im się przyjrzenia. Do naszej czytelniczej dyspozycji dostajemy rozdziały na temat:
- Bezpłciowych oraz samorodnych węgorzy,
- Bobrów poświęcających swoje męskie atrybuty dla życia,
- Natury niedostrzeganych cech leniwca,
- Feministycznych hien,
- Sępów przewidujących przyszłość,
- Krwiopijnych nietoperzy,
- Żab uznawanych za bóstwo płodności, narodzin oraz odrodzenia,
- Znikających bocianów,
- Hipopotamów spuszczających swoją krew,
- Łosi z problemami alkoholowymi,
- Politycznie zaangażowanych pand,
- Ewolucyjnego ogniwa pingwinów,
- Lustrzanego odbicia człowieka w szympansach.

Cała prawda o bocianach, pingwinach oraz o sępach
Choć w spisie treści dominują ssaki, to bardzo cieszmy się, że znalazło się również trochę miejsca dla ptasich bohaterów. Główne rozdziały dotyczą ich 3 gatunków – sępów, bocianów oraz pingwinów, ale między historiami przewijają się także ciekawostki na temat paru innych ptaków. Także nie martwcie się, na pewno będziecie w stanie wyciągnąć z niej „coś pierzastego”.
Historia powstania
Oprócz samych mitów poznajemy ich historię powstania – od dziwnych teorii badaczy, po dalsze losy ludzkich przekonań. Przez odkrywanie tych form jesteśmy kierunkowani w stronę lepszego zrozumienia zwierząt. Perspektywa ta w pierwszym momencie pokazuje nam naiwność tamtych ludzi. Jednak trzeba pamiętać, że zachowania te stanowiły normę ówczesnych czasów, którą z pewnością warto poznać. Tym bardziej, że „między wierszami” nasza uwaga zwracana jest na obecny stan przyrody.
Będziecie “rzucani” w nowe wątki
Przejścia między rozdziałami są naturalne i o dziwo powiązane ze sobą, co wpływa na komfort czytania i stały poziom zaciekawienia. Nie jesteśmy „rzucani” w nowe wątki, a łagodnie przeprowadzani w co raz to nowe treści.
U źródła
Na duży plus zasługuje również profesjonalne podejście autorki do tematu. Materiał do książki zbierała zarówno źródłowo, jak i „u źródła”. Rozmawiała z badaczami z różnych dziedzin, co dodaje dodatkowej merytoryki.
Gdzie w książce cała prawda o zwierzętach są ptaki?
Jak wspominaliśmy, książka w dużej mierze skupia się na całkiem innej gromadzie zwierząt, lecz całkiem nie pomija ptaków. I tak będziecie mogli poznać:
- Fenomen migracji,
- Sztukę obrączkowania,
- Dziwne gastrolity strusi,
- Które zmysły dominują u sępów,
- Sposoby termoregulacji wybranych ptaków w gorących klimatach,
- Orientację seksualną pingwinów.
Zdaniem ornitologa
Jak mity wpływają na postrzeganie ptaków?
Niedopowiedzenia, nieprawdziwe informacje i krążące w związku z tym utarte przekonania wpływają na wizerunek różnych gatunków ptaków. Skutkiem jest np. zwykła niechęć ludzi w stosunku do gniazdowania ptaków w ich okolicy, a w skrajnych przypadkach może się to przerodzić na realne wpływanie na ich populacje. Dlatego tak ważne jest edukowanie, prostowanie mitów i pokazywanie faktów. W cale nie tak rzadko można spotkać się z tymi mało przyjemnymi sytuacjami. Na pozór absurdalnymi, ale gdzieś tam głęboko zakorzenionymi.
Michał Dworak | Ornitolog Zespół PtasiDom.com

Podsumowując, książka jest na swój sposób zagadkowa i tajemnicza, ale i rozwiewająca wszelkie wątpliwości w bardzo przyjemny, edukacyjny sposób. Chociaż ptaki stanowią jej mały procent, to i tak warto po nią sięgnąć. Zarówno po tej mały uskrzydlony procent, jak i dla reszty wspaniałych zwierząt.
Tekst i fot. Agata Lisiewicz | zespół PtasiDom.com