In: Książki o ptakach

Każdy, nawet najbardziej znany ornitolog kiedyś musiał zacząć swoją przygodę z ptakami. Niezależnie czy zaczęło się to od szczególnego gatunku, wydarzenia czy obserwacji. Na początku tej drogi wszelkie informacje są na wagę złota, a wiedzę chłonie się jak gąbka.

Dobrą pomocą i wprowadzeniem do pierzastego świata są przewodniki oraz atlasy ptaków. W artykule przedstawiamy recenzję książki „Ptaki. Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów”

Przewodnik o ptakach pierwszy krok żeby zostać ornitologiem

Książki i przewodniki o ptakach dostarczają nam określonych wartości, do najważniejszych z nich należy wymienić wartość edukacyjną. Oprócz tego książki te pełnią poniższe role.

Rolą książek i przewodników o ptakach jest:

  • Wytłumaczenie podstawowych pojęć,
  • Pomocne rady i wskazówki,
  • Wskazanie różnic międzygatunkowych,
  • Podanie podstawowych informacji o biologii danego ptaka.
Książka Dariusza Graszki-Petrykowskiego „Ptaki. Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów” wydawnictwa Klub Dla Ciebie | PtasiDom.com

By ułatwić drogę wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją ptasią przygodę przygotowaliśmy krótką recenzję po jednym z przewodników. Zapraszamy do lektury książki autorstwa Dariusza Graszki-Petrykowskiego „Ptaki. Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów” wydawnictwa Klub Dla Ciebie.

Dariusz Graszka o autorze słów kilka

  • Fotograf, pisarz oraz tłumacz,
  • Na swoim pisarskim koncie posiada 2 przewodniki poświęcone ptakom: dzisiejsze „Ptaki. Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów” oraz „Ptaki w twoim ogrodzie. Przegląd gatunków, dobór roślin, karmniki, pojniki, skrzynki lęgowe, kąpieliska. Praktyczny przewodnik”,
  • Twórca komentarzy do serii płyt z ptasimi głosami.

Czy praca ornitologa jest pasjonująca?

Tak, tak, tak 🙂 trzy razy tak – praca ornitologa jest doprawdy fascynująca. Przede wszystkim dlatego, że jest to praca w terenie. Każdy wyjazd w teren jest inny i niema dwóch takich samych inwentaryzacji. Praca terenowa różni się od pracy przy biurku przede wszystkim tym, iż nie jest to praca monotonna. Są oczywiście osoby, które lubią pracę w biurze ale ornitolodzy do nich oczywiście nie należą.

Zostań ornitologiem, jest to ciekawa i fascynująca praca a przede wszystkim masz realny wpływ na ochroną ptaków.

Michał Dworak | PtasiDom.com

 

Recenzje książek o ptakach | PtasiDom.com

Co zawiera książka „Ptaki. Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów”

Książka składa się z 5 głównych rozdziałów wraz z poszczególnymi podrozdziałami, których treść możecie poznać poniżej:

  • Pierzaste klejnoty – podstawowa wiedza z zakresu anatomii i fizjologii ptaków (m.in.: rola, rodzaje czy barwa piór, zdolność do lotu, wędrówki, rodzaje dziobów, gniazda i jaja),
  • Ptaki i ludzie – pojęcia bardziej ekologiczne i historyczne (m.in.: wpływ zmian środowiska na gniazdowanie, historia wróbli w Chinach, śmiertelność oraz ochrona, budki lęgowe, dokarmianie),
  • Obserwujemy ptaki – szybkie wskazówki przydatne gdy chcemy zacząć obserwacje (gdzie i kiedy najlepiej to robić, wybór lornetki, prowadzenie notatek terenowych, słów kilka na temat łaciny oraz instrukcja korzystania z przewodnika),
  • Gatunki – 82 gatunki z rodzimej awifauny,
  • Miscellanea – zbiór dodatkowych odnośników, z których można dalej czerpać wiedzę (organizacje, książki oraz szybki indeks przedstawionych wcześniej ptaków).

„Gatunki ułożone są według tzw. „kolejności systematycznej”, opartej na pokrewieństwach pomiędzy poszczególnymi grupami ptaków.”

 

„Ptaki. Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów” | PtasiDom.com

Podział rozdziałów jest czytelny, przystępny i łatwy w odbiorze, a sam przewodnik wyróżnia się ciekawą formą. Oprócz krótkiej notki z danymi encyklopedycznymi (nazwa łacińska, rozpiętość skrzydeł, masa ciała itp.) posiada opis ciekawostek oraz „praktycznej” biologii ptaka (przyczyny śmiertelności, połączenia międzygatunkowe, wyjaśnienia nazw, zmiany w występowaniu). Dodatkowo z boku, można powiedzieć na marginesie, pojawiają się krótkie notki na temat podstawowych pojęć (np. czym są: toki, szlara czy hibernacja). W tekście znajdziemy również zaznaczone na żółto fragmenty, które przykuwają naszą uwagę i odnoszą się do najistotniejszych informacji. Jednak nie jesteśmy przytłoczeni ich ilością i formą , a bardziej zachęceni treścią, przekazem i zdjęciami. Wszystko to składa się na bardzo przyjemny odbiór.

PtasiDom.com

Przystępność vs dostępność

Podsumowując powyższa pozycja ze względu na ciekawy podział oraz przystępną treść stanowi ciekawą opcję dla początkujących. Niestety nie posiadamy jednak informacji czy jest ona dostępna w stałej ofercie księgarń. Jednak jeśli jesteście nią zainteresowani, to z pewnością powinna być dostępna w wybranych bibliotekach bądź antykwariatach.

Poznaj wszystkie recenzję książek o ptakach.

 

Tekst i fot. Agata Lisiewicz | zespół PtasiDom.com