Cechy dobrego ornitologa
In: Książki o ptakach

Tytułowy ornitolog odznaczał się nutą dobrego obserwatora. Przemawiała przez niego cierpliwość i skrupulatność. Ale bez wątpienia jest to ornitolog z pasją. Choć dla niektórych może wydawać się smutne, to że poświęcił swoje życie pasji i pracy, niejednokrotnie zaniedbując przy tym rodzinę. Z artykułu dowiesz się jakie cechy powinien mieć dobry ornitolog.

Świat przyrody od zawsze stanowił dozę tajemnicy. Ludzie pragnęli w jak największym stopniu ją odkryć i móc zgłębić wszystkie jej sekrety. Z racji chęci dzielenia się swoimi odkryciami czy przemyśleniami  na te tematy wybierali się w dalekie i ryzykowne podróże, tworzyli skrupulatne notatki oraz bacznie obserwowali naturę by móc później jak najdokładniej odzwierciedlić jej piękno w powieściach, książkach czy obrazach.

Tak samo było z ptakami. Zwierzęta te przez umiejętność lotu niejednokrotnie stanowiły niedostępny dla człowieka element. Jednak z racji mnogości gatunkowej, a co za tym idzie sporej różnorodności form i barw przykuwały uwagę i jeszcze bardziej zachęcały do obserwacji. Nie ma się więc co dziwić, że w historii świata oraz na przestrzeni lat możemy spotkać się z tak dużą ilością badaczy tych stworzeń.

„Audubon. Na skrzydłach świata” | PtasiDom.com

Dzisiaj z pomocą powieści ilustrowanej chcemy przedstawić Wam historię Audubona – malarza, przyrodnika i ornitologa. A mowa tu o bibliografii pt. „Audubon. Na skrzydłach świata” autorów Jérémiego Royer’a oraz Fabiena Grolleau. Zapraszamy do lektury!

Kim był Audubon?

  • John James Audubon, a w zasadzie Jean-Jacques Audubon, był amerykańskim przyrodnikiem, ornitologiem oraz malarzem.
  • Łącząc zamiłowanie do farb i pędzli oraz fascynację ptakami starał się jak najdokładniej odzwierciedlić „czystą naturę”. W tym celu odbywał długie i męczące podróże. Jednak cały jego trud i fenomen nie poszedł na marne i został doceniony.
  • Zbiór jego dzieł wraz z poszczególnymi opisami gatunków ukazały się w książkach „The Birds of America” oraz „Ornithological Biographies”. Na pierwszą z nich składa się aż 4 tomy, które do naszych czasów zachowały się w 120 egzemplarzach (z wszystkich wydanych 170). Dodatkowo stanowi ona najdrożej sprzedaną książkę świata.
„Audubon. Na skrzydłach świata” to ilustrowana powieść poświęcona ornitologowi z pasią | PtasiDom.com

Co ciekawego ma do zaoferowania książka mu poświęcona?

  • Ilustrowaną formę przekazu,
  • Elementy biograficzne okraszone dobrą historią,
  • Ukazanie roli pasji.

A teraz po kolei…

Rzadko sięgamy po komiksy, więc naturalnie mieliśmy pewne obawy przed tą formą. Na szczęście ilustracje okazały się dopracowane i przejrzyste przez co fajnie oddawały treść biografii.

Dzięki lekturze możemy dowiedzieć się różnych faktów na temat życia Audubona. Niektóre z nich są autentyczne, inne niekoniecznie zgodne z prawdą (o czym później), następne całkowicie wymyślone (wątki zahaczające o lekturę fantasy). Jednak gdy dodamy to wszystko do siebie otrzymujemy przyjemną i wartą uwagi historię.

„Audubon. Na skrzydłach świata” z powieści dowiesz się jakie cechy powinien mieć dobry ornitolog | PtasiDom.com

Audubon odznaczał się nutą dobrego obserwatora. Przemawiała przez niego cierpliwość i skrupulatność (o czym również dowiecie się w kolejnych punktach). Choć dla niektórych może wydawać się smutne, to że poświęcił swoje życie pasji i pracy, niejednokrotnie zaniedbując przy tym rodzinę. Mimo wszystko dobrze na czyjejś historii dostrzec subtelne granice między tymi elementami.

Czy historia Audubona to same plusy?

W każdej historii możemy dopatrywać się pewnych wad. Tak też jest i z tą lekturą. Czego one dotyczą?

  • Nieścisłości w faktach
  • Postępowania tytułowego bohatera

Jak możemy przeczytać we wstępie, uwagach oraz nocie biograficznej:

„… wprawdzie inspirowana życiem […] została częściowo zmyślona”.

Nie jest to coś do czego bardzo chcemy przykuć uwagę, jednak chcemy o tym wspomnieć by stworzyć pełny obraz książki. Dla nas pewne niedopowiedzenia czy wyobraźnia autora skłania nas do rzetelniejszej lektury.

W dzisiejszych czasach same metody pozyskiwania ptaków przez Audubona są dość kontrowersyjne (nie ujmując roli jego prac na przestrzeni lat). Mało to aktualnie popiera masowe zabijanie zwierząt, szczególnie w celach malarskich. Aczkolwiek mamy świadomość realiów tamtych czasów i tego jak wyglądało wtedy badanie przyrody.

„Audubon. Na skrzydłach świata” | PtasiDom.com

Jakie cechy odznaczają Audubona (jakie cechy powinien mieć dobry ornitolog)?

  • pasja,
  • cierpliwość,
  • zaangażowanie,
  • pełne poświęcenie,
  • skrupulatność.

W całej lekturze dało się wyczuć właśnie te cechy u Audubona, które w dużej mierze przyczyniły się do jego sukcesu. Są to cechy obserwowane u nie jednego ornitologa czy przyrodnika.

Podsumowując „Audubon. Na skrzydłach świata” odznacza się w sumie mało spotykaną formą przekazu treści, ale dla fanów przyrodniczych biografii będzie stanowić ciekawe źródło wiedzy i odskoczni od „standardowych” pozycji.

Ps. Warto dodać, że z tej samej serii ukazała się również biografia o Karolu Darwinie pt. „Darwin. Jedyna taka podróż”. Zapoznaj się również pozostałymi recenzjami książek o ptakach.

 

Tekst i fot. Agata Lisiewicz | zespół PtasiDom.com