Karmnik dla ptaków edukacyjny

Mroźnej zimy na razie u nas nie widać, ale cały czas należy pamiętać o dokarmianiu ptaków. Dlaczego warto dokarmiać ptaki? Ornitolodzy mówią, że lepiej nie dokarmiać ptaków niż robić to niewłaściwie. W takim razie, jak postępować właściwie żeby pomóc ptakom zimom?

Poznaj 4 zasady w jaki sposób dokarmiać ptaki zimą

Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zasad w jaki sposób dokarmiać ptaki zimą:

1. Zasada – miejsce umiejscowienia karmnika dla ptaków

Karmnik powinien mieć okap lub być zadaszony, a także powinien znajdować się w osłoniętym miejscu. Często widzimy karmniki dla ptaków ustawione na oknach, ale niestety są one ładne tylko z naszego ludzkiego punktu widzenia. Lepiej nie umieszczać ich przy szybie, ponieważ lecący ptak przy lądowaniu może jej po prostu nie zauważyć.

Jaki karmnik wybrać na działkę

Fot. Ciekawy sposób na umiejscowienie karmnika dla ptaków przy wykorzystaniu naturalnego rozgałęzienia w konarze starej sosny. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

2. Zasada – odpowiedni pokarm

Jeżeli chcemy, możemy oczywiście poszukać szczegółowo czym żywią się poszczególne gatunki ptaków i taki pokarm im przygotować, np. larwy mączne dla rudzika, chrupiące ziarno dla sikorki i zięby czy też owoce dla kosa i drozda. Jednak gdy przylatuje do nas wiele gatunków różnych ptaków, wystarczające będzie gdy wsypiemy im mieszankę nasion dodając rodzynki i mak. Większość ptaków będzie z takiego pożywienia bardzo zadowolona. Dodatkowo dla tych jedzących mięso możemy powiesić tłuszczową kulę.

Jak dokarmiać ptaki zimą

Fot. Dostępne są bardzo ciekawe dystrybutory pokarmu dla ptaków. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

3. Zasada – czego nie podawać ptakom?

Należy uważać żeby w celu dokarmiania ptaków nie używać chleba i innych resztek naszego ludzkiego pożywienia ze względu na znajdującą się w nich, a niekoniecznie dobrze działającą na ptaki, sól.

Jaki pokarm podawać ptakom zimą

Fot. Kule dla ptaków, są one bardzo chętnie wybieranym pożywieniem. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

4. Zasada – podawanie ptakom wody

Jak najbardziej pamiętajmy również o wodzie! W wielu osiedlach zabudowanych, ale także na sporej części terenów, które są niezabudowane, nie ma naturalnych źródeł wody. Dla wielu ptaków już mała ilość wody jest zaś niezbędna do życia – do zaspokojenia pragnienia, dla ochłody czy też do pielęgnacji upierzenia.
Częstować więc ptaki wodą można zawsze. Może wtedy zostawią nam w ogrodzie więcej truskawek lub innych soczystych owoców, które dziobią także z powodu zawartej w nich wody.

Karmnik do samodzielnego skłądania

Fot. Karmniki dla ptaków zamaskowane na działce wśród świerków i innych nasadzeń, które chronią ptaki przed drapieżnikami. fot. Budki dla ptaków PtasiDom.com

 

Tekst,  fot. | PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków