Ptak wypadł z gniazda
In: Budki lęgowe dla ptaków, Ogólna

Ze względu na bliską obecność ptaków, mieszkańcy miasta lub okolic podmiejskich mogą często spotkać się  z sytuacją kiedy to pisklę znajduje się poza gniazdem. Ptak wypadł z gniazda– dowiedz się jak się zachować w takiej sytuacji?

Nieraz w dobrej wierze postanawiamy wziąć takiego niezdolnego do lotu małego ptaka do domu, jednakże trzeba wiedzieć, że nie wszystkie maluchy potrzebują naszej pomocy. Co jednak zrobić, jeżeli ptak jest wyraźnie ranny lub opuszczony?

Ptak wypadł z gniazda, co zrobić? Najważniejsze informacje

Co zrobić gdy ptak wypadł z gniazda?

Często zdarza się, że jest to osobnik już na tyle odchowany przez swoich rodziców i usamodzielniony, że samodzielnie opuścił gniazdo. Od tego momentu jego rodzice opiekują się nim i go dokarmiają, ale on sam uczy już się samodzielności. Pozostaw go w tym miejscu. Nie odbieraj podlota jego rodzicom.
Co zrobić gdy znajdę małego ptaka

Gdzie zawieść rannego ptaka

Jeżeli znajdziesz ptaka, który jest ranny. Uległ wypadkowi lub uczestniczył w jakimś innym zdarzeniu w którym ucierpiał. Wyszukaj ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, który znajduje się w twojej okolicy. Wykaz ośrodków znajdziesz w tym miejscu. Skontaktuj się z pracownikiem i przedstaw sytuację. Tam ptak uzyska fachową pomoc.

Gdzie zadzwonić jak znajdę rannego ptaka

Bezpośredniej porady udzieli Tobie ornitolog z twojej okolicy. Przedstaw mu okoliczności a on doradzi Tobie jakie działania należy dalej podjąć. Wiedz, że ornitolog nie zajmuje się leczeniem rannych zwierząt. Bezpośredniej pomocy ptakom udzieli weterynarz lub specjalistyczny ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt.
Znajdź ornitologa w twojej okolicy:
Ornitolog Szczecin
Ornitolog Gdańsk
Zespół Ornitolog Poznań
Ornitolodzy Warszawa
Ornitolog Wrocław
Ornitolog Kraków

Co zrobić jak znajdę małego ptaka?

W okresie wiosenno-letnim, gdy trwa sezon lęgowy, po osiągnięciu odpowiedniego stopnia rozrodu młode ptaki podejmują pierwsze próby samodzielnych lotów. Niekiedy zdarza się, że są jeszcze na tyle nieporadne, że nie potrafią samodzielnie wrócić do gniazda lub w inne, bezpieczne dla siebie miejsce.  Człowiek, który znajdzie takiego podlota, jeśli nie posiada odpowiedniej wiedzy ornitologicznej, najczęściej przyjmuje założenie, że znaleziony ptak jest ranny i należy mu w jakiś sposób pomóc. Zwykle zabiera więc młodego ptaka ze sobą, szukając dla niego możliwości pomocy. W takim przypadku działanie takie może przynieść niepożądany skutek. Pomimo tego, że znaleziony młody ptak wydaje się porzucony i ranny to w rzeczywistości nie zawsze potrzebuje pomocy. Podloty większości ptaków wróblowych w okresie wylotu z gniazda cały czas znajdują się pod opieką rodziców. Często są one karmione także poza gniazdem. Pomimo, że człowiek nie dostrzega tego, rodzice nielotnego pisklęcia najczęściej znajdują się w jego okolicy. W takim przypadku, jego zabranie z okolic gniazda z reguły będzie szkodliwe. 
Aby pomóc młodym, niepotrafiącym dobrze latać ptakom, wystarczy umieścić je w okolicy miejsca znalezienia, w bezpiecznym miejscu np. na pobliskich drzewach lub krzewach. Najczęściej tak prosta pomoc jest najskuteczniejsza.
Polecam artykuł.

Ptaki na wolności

Cały proces rehabilitacji ptaków w ośrodku ma na celu wypuszczenie ich z powrotem na wolność. To właśnie dzisiaj chcielibyśmy pokazać – kilka ptaków lecących na wolność po tygodniach, miesiącach (zależnie od wcześniejszego stanu pacjenta) pobytu w Ptasim Azylu. To niesamowita satysfakcja i najlepsze wynagrodzenie wielu godzin ciężkiej pracy dla naszego zespołu ?Kolejno na wolność lecą: krogulec, myszołów, śpiewak, śmieszka.

Gepostet von Ptasi Azyl Warszawskiego ZOO am Samstag, 18. April 2020
Ptaki, którym udzielono pomocy w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt są wypuszczane po tym jak odzyskają siły.

Podloty- maluchy, które uczą się samodzielności

W sezonie lęgowym na przełomie wiosny i lata młode ptaki, które już osiągnęły pewien wiek, podejmują pierwsze próby samodzielności i chcą wydostać się z gniazda. Co prawda uda się im wyfrunąć, jednakże mają już sporty problem z powrotem, ponieważ nie są jeszcze wystarczająco silne i skoordynowane ruchowo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taki maluch jest zawsze bacznie obserwowany przez swojego rodzica, który znajduje się w pewnej odległości od niego. Może mu nawet dostarczać pokarm poza gniazdem. Taki ptak nie jest więc opuszczony. Chociaż jako ludzie nieraz nie widzimy nadzorującego sprawę dorosłego osobnika, łatwo rzuca nam się w oczy podrośnięte pisklę. Trzeba  się dobrze rozejrzeć, a być może dostrzeżemy także inne ptaki w pobliżu.

Poradnik o tym co zrobić jak ptak wypadł z gniazda
Fot. Ptasi Dom | Podlot sowy, poza gniazdem. Ptak mimo, że opuścił gniazdo jest jeszcze pod opieką swoich rodziców.

Nie zabieraj podlota z pod opieki jego ptasich rodziców

Nie ma jednak sensu czekać i obserwować aż pojawią się w pobliżu dorosłe ptaki, ponieważ jeżeli w pobliżu będzie człowiek na pewno nie będą chętnie aby się zbliżyć. Podlota można spokojnie zostawić tam, gdzie jest, jeżeli nie jest to dla niego niebezpieczne i jak najszybciej odejść, a maluch przywoła swoich rodziców. Nawet jeżeli ich nie widać, to taki podrośnięty ptak, który nie jest ranny nie wymaga praktycznie żadnej pomocy i można śmiało zostawić go w spokoju. Jeżeli zdarzy się tak, że podlot znajdzie się na drodze, po której jeżdżą samochody, można go odrobinę przenieść w bezpieczne miejsce w trawę lub krzaki. Zabieranie takiego ptaka do domu jest niedopuszczalne. Nie wolno go także przenosić daleko, ponieważ rodzice mogą mieć problem z jego lokalizacją. Dzięki takim samodzielnym „wypadom” z gniazda maluchy szybko nabiorą samodzielności i już niedługo nie będą potrzebowały rodziców by odnaleźć się poza gniazdem i zapewnić sobie pokarm.

Ptak wypadł z gniazda
Fot. Ptasi Dom | Pisklaki nawołujące rodziców, którzy pracowicie noszą im pożywienie do momentu aż ptaki się nie usamodzielnią.

Ptak wypadł z gniazda, co zrobić? – zapytaliśmy ornitologa

Gdy spotkasz małego ptaka, postaraj się prawidło ocenić sytuację tak żeby błędnie nie zdecydować i nie zabrać młodego ptaka z pod opieki jego rodzicom. Jest to niestety nagminny scenariusz, gdy widzimy małego ledwo opierzonego ptaka wzbudza się u nas empatia i chcemy mu pomóc… Niestety często jest to błędna decyzja. Jeżeli nie wiesz czy ptak jest podlotem czy faktycznie potrzebuje pomocy skontaktuj się z ornitologiem w swojej okolicy. Wykaz ornitologów znajdziesz w tym miejscu.

Michał Dworak | Zespół Ptasi Dom
Fot. PtasiDom.com | Na zdjęciu już lotne jaskółki, które samodzielnie opuszczają gniazdo. Wykorzystują gniazdo jako miejsce odpoczynku i schronienia.

Ptak wypadł z gniazda, co zrobić? Młode ptaki bez opieki

Czasami może się jednak zdarzyć, że faktycznie natkniemy się nie na podloty, ale pisklęta z jakiegoś powodu pozbawione opieki. Jak to rozpoznać? Jeżeli w pobliżu widać zniszczone gniazdo oraz inne martwe pisklęta, może to oznaczać, że maluchy padły ofiarą drapieżnika czy też wandala. Jeżeli część piskląt żyje, należy je w sposób bezpieczny i możliwe jak najszybszy przewieźć do ptasiego azylu czy miejsca ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.

Pomóżmy ptakom wychować potomstwo, wieszamy budki lęgowe

To na co mamy realny wpływ i dzięki czemu możemy pomóc ptakom to stwarzanie im zastępczych miejsc lęgowych poprzez wieszanie ptakom budek lęgowych. Wywieś budkę lęgową w swoim ogrodzie, na osiedlu, w pobliskim parku lub nawet na balkonie. W szczególności w miastach brakuje ptakom miejsc lęgowych więc budka jaką powiesisz z pewnością szybko znajdzie lokatorów. Ptasi Dom zasiedlony przez ptaki z pewnością przyniesie Tobie i najmłodszym wiele radości. Ptaki odwdzięcza się pięknym śpiewem.

Budka lęgowa dla wróbla

Budka dla wróbla jest jedną z najczęściej spotykanych domków dla ptaków. Jej konstrukcja zapewnia ptakom komfort i bezpieczeństwo do wyprowadzania lęgów. Tworzenie miejsc lęgowych dla wróbli jest szczególnie ważne, ponieważ rokrocznie obserwujemy znaczący spadek liczebności populacji tych wspaniałych ptaków. Budkę dla wróbla możesz zamontować na elewacji domu, pomieszczenia gospodarczego lub na balkonie. Wróble niechętnie wybierają budki zlokalizowane na drzewach.
Kup budkę dla wróbla w sklepie On-line

Sikorka w budce lęgowej karmiona przez ptaki
Fot. Ptasi Dom | Pisklę sikory w budce lęgowej karmione przez rodzica.

Co zrobić jeżeli znajdziesz rannego ptaka?

Ze względu na infrastrukturę miejską, czyli między innymi wysokie oszklone budynki, wiaty przystankowe lub ekrany akustyczne a także samochody czy autobusy, wiele ptaków faktycznie ulega rozbiciu i jeżeli nie umiera, to faktycznie wymaga pomocy człowieka. Jeżeli znajdziemy na swojej drodze zranionego ptaka, na przykład nie mogącego poruszyć skrzydłem, nie mogącego go złożyć czy mającego skrzydło złamane, co można poznać po nienaturalnym wygięciu, należy ostrożnie zapakować ptaka w pudełko i bezzwłocznie dostarczyć do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt zajmującego się leczeniem i rehabilitacją ptaków.

Ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt

W żadnym wypadku nie należy ptaka leczyć samodzielnie w domu.

  1. Po pierwsze osoby niewykwalifikowane nie mają odpowiedniej wiedzy ani sprzętu, by pomóc rannym ptakom.
  2. Ponadto prawo zabrania przetrzymywania chronionych ptaków w domu. Niestety chcąc udzielić pomocy nawet w dobrej wierze, złamalibyśmy ustawę.
Jaskółka w gnieździe
Fot. Ptasi Dom | Jaskółki w gnieździe.

Na szczęście w każdym województwie znajduje się co najmniej kilka miejsc, do których można zawieźć opuszczone pisklęta lub zranione ptaki. Wykaz ośrodków rehabilitacji ptaków zamieściliśmy poniżej.

Wykaz ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt

Na przykład w województwie Mazowieckim można się zwrócić do takich placówek jak:

  • Ptasi Azyl– Dyrekcja Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie;
  • Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych;
  • Szybkiej informacji może udzielić w tej sprawie także lokalny ogród zoologiczny.
  • Fachowej pomocy można się spodziewać również w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt

Zapoznaj się również z naszym wpisem

Tekst i fot. zespół Ptasi Dom com | Ptak wypadł z gniazda, co zrobić?