Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Pokaż/ukryj kategorie i filtry

Budka lęgowa dla szpaka – typ B, wykonana z certyfikowanego drewna sosnowego

Szpaki to niezwykle interesujące ptaki, na stałe wpisały się zarówno w krajobraz miasta jak i wsi. Budka lęgowa dla szpaka jest chętnie zasiedlana przez ptaki jeżeli brakuje im naturalnych miejsc schronienia. Szpaki w naturalnym środowisku życia do zakładania gniazda wykorzystują budynki mieszkalne. Zakładają nisze lęgowe w ubytkach w elewacji. Ale równie chętnie zasiedlają:

  • szczeliny pod parapetami;
  • przestrzenie przy rurach spustowych;
  • wykorzystują ubytki w obróbce blacharskiej;
  • gniazdują w otworach wentylacyjnych;
  • jako miejsca lęgowe służą im również szczeliny w podbitce dachowej;
  • oraz inne dogodne do lęgów miejsca, gdzie szpaki znajdą odpowiednią ilość miejsca.

Budki lęgowe dla szpaków – gdzie wieszać

Ważnym jest, żeby budka lęgowa dla szpaka była odpowiednio zamontowana. Mocowanie skrzynki lęgowej może odbywać się zarówno na elewacji budynku jak i na drzewach w terenach zurbanizowanych. Przy wieszaniu domku dla szpaka należy jednak zachować kilka ważnych zasad:

  1. budka lęgowa dla szpaka, powinna być zawieszona na wysokości ok 3 m. n. p. g.
  2. skrzynkę dla szpaka wieszamy w takim miejscu, żeby nie była skierowana na ruchliwą drogę lub inne generujące hałas miejsce;
  3. domek dla szpaka wieszamy na stronę północna lub wschodnia.  Unikamy strony południowej i zachodniej ponieważ jego wnętrze mogłoby się niebezpiecznie nagrzać.

Poprosiliśmy ornitologa żeby przedstawił jakąś ciekawostkę na temat szpaków

Niecodzienność tych ptaków zauważmy od razu, gdy patrzymy na szpaki z bliska a już najlepiej jak mamy szpaka w dłoni 🙂 Ptaki te z niewielkiej odległości wyglądają inaczej niż podczas obserwacji z oddali. Szpak z bliska ma piękną barwę, jego piorą są kolorowe i mienią się odcieniami tęczy. Dzieje się tak za sprawą promieni słonecznych odbijających się od piór. Obserwując szpaki z bliska możemy dostrzec ich piękne kolorowe piorą. Niezapomniane wrażenie.

Michał Dworak | PtasiDom.com

Budka lęgowa dla ptaków śpiewających, szpak, słowik, kos

Ptaki w naszych ogrodach stanowią źródło inspiracji, przybliżają nas do przyrody jak również uwrażliwiają na ich piękno. Są one również źródłem ciekawych obserwacji ornitologicznych w szczególności u najmłodszych. Szczególnie chętnie gościmy w swoich ogrodach ptaki śpiewające takie jak szpak, słowik czy kos. Kos chętnie zagnieździ się w budce lęgowej półotwartej, przeznaczonej dla kosa. Warto jest ją zestawić na działce wraz z domkiem dla szpaka. O tym jak zaprosić kosa do swojego ogródka pisaliśmy w Bazie wiedzy.

Budka lęgowa dla szpaka powinna znajdować się w każdym ogrodzie. Za stworzenie miejsca lęgowego ptaki z pewnością odwdzięczą nam się śpiewem i umilą czas sprzędzony w ogrodzie i na działce.

Polecamy artykuły zawarte w naszej bazie wiedzy, z której dowiesz się między innymi:

 

Pomóż nam chronić szpaki, wywieś budkę lęgową dla szpaka 🙂