Wiosenny spacer po parku czy innym zadrzewionym obszarze to okazja do rodzinnych prób rozpoznawania gatunków ptaków. Ptaki żyjące w miastach – dowiedz się jakie są ich charakterystyczne cechy i jak je rozpoznać?

Ptaki Żyjące w miastach – spis treści

  1. Mazurek- kuzyn wróbla zwyczajnego
  2. Dzwoniec zwyczajny- ptak o donośnym głosie
  3. Kos- miejski śpiewak
  4. Szpak- czarna elegancja
  5. Jerzyk- stale w locie

1. Mazurek- kuzyn wróbla zwyczajnego

Mazurek Passer montanus to ptak, którego najłatwiej pomylić z popularnym wróblem zwyczajnym. Jak odróżnić od siebie te dwa gatunki? Chociaż wiele cech mają wspólnych, mazurek posiada jasnobrązową, wyraźnie wyodrębnioną czapeczkę na głowie oraz czarne plamki na policzkach. Jest on również mniejszy i nieco bardziej “okrągły” i pękaty od wróbla zwyczajnego. Gniazduje w szczelinach budynków oraz dziuplach, dlatego można go spotkać zarówno wśród budynków na osiedlach, jak i w parkach miejskich. Aby ułatwić mazurkom bytowanie na terenie miejskim oraz przedłużenie gatunku, stosuje się budki lęgowe typu B, dla mniejszych ptaków, o wymiarach 34 x 15 x 15. W pobliżu takich budek można zauważyć zarówno wróble zwyczajne jak i mazurki i poobserwować różnice między nimi.

Jak zwabic mazurka na działkę
Fot. PtasiDom.com | Ptaki żyjące w miastach – mazurek na działce.

Jak się okazuje, populacja tak popularnych ptaków jak wróbel w miastach systematycznie spada, więc jeżeli korzystają one z budek lęgowych przeznaczonych także dla mazurków, to jedynie powód do radości. Jeżeli tylko pozwalają na to warunki, warto wywiesić taką budkę w swoim ogrodzie w mieście.

2. Dzwoniec zwyczajny- ptak o donośnym głosie

Na pierwszy rzut oka dzwoniec zwyczajny może przywodzić skojarzenia z kanarkiem. Faktycznie,  samiec kolorystycznie nieco go przypomina swoim żółto-zielonym upierzeniem. Samica jest zaś nieco bledsza. Kolejną cechą charakterystyczną dzwońca zwyczajnego jest wyraźnie widoczne rozwidlenie na końcu ogona. U nasady ogon ma kolor żółty, zaś na końcu czarny. Dzwoniec zwyczajny to ptak wielkości wróbla. Jego nazwa pochodzi od oryginalnego dzwoniącego dźwięku, który wydaje. To odgłos tak charakterystyczny że nie sposób pomylić śpiewającego dzwońca z żadnym innym ptakiem. Brzmi jak mały dzwoneczek.  Nasłuchiwania i obserwacji można dokonać w pobliżu budek lęgowych typu A, zawieszonych w parkach. Budka lęgowa dla dzwońca to typ miejsca lęgowego dla mniejszych dziuplaków, takich jak wróbel, mazurek i inne gatunki o niedużych gabarytach. Budki mają idealne dla danego gatunki otwory i chronią przed drapieżnikami.

Dzwoniec żyjący w mieście chętnie wybiera lokalizacje takie jak:

  • parki
  • ogrody
  • zadrzewienia
  • lasy miejskie
Ornitolog Szczecin obserwujący ptaki w mieście
Fot. PtasiDom.com | Obserwacje ptaków sprawiają dużo radości. Do obserwacji ptaków żyjących w mieście warto używać lornetki.

Ochrona ptaków żyjących w miastach okiem ornitologa

“Proces inwestycyjny, wycinka drzew lub likwidacja skwerów i zakrzaczeń niesie za sobą zmniejszenie ilości naturalnych miejsc lęgowych. Z roku na rok obserwuję coraz większą empatię i wrażliwość  dla ptaków. Jest to bardzo dobra tendencja. W ramach ochrony ptaków w miastach warto pamiętać o montowaniu budek lęgowych po każdej zakończonej inwestycji. Dzięki temu uda się zachować siedliska i potencjał lęgowy miejskiej populacji ptaków. Ptaki żyjące w miastach umilają nam czas swoim śpiewem i warto je chronić”

Michał Dworak | PtasiDom.com

3. Ptaki żyjące w miastach. Kos- miejski śpiewak

W miastach, nie tylko na obszarach zadrzewionych, ale także osiedlach blokowych,  nad ranem można usłyszeć śpiew kosa. Niekiedy te ptaki rozpoczynają swe trele jeszcze przed wschodem słońca. Jeżeli wtedy uda nam się dostrzec sylwetkę ptaka, którego wielkość ciała wynosi około 24 cm, może  być to kos. Obserwacje najlepiej jednak przeprowadzać w dzień, i w tym celu nie trzeba nawet wyruszać do parku. Wystarczy przejść się po osiedlu w wiosenny dzień. Jego inne cechy charakterystyczne to wyraziste czarne upierzenie i żółty dziób. Samce posiadają również żółta obrączkę wokół oka. Niewprawny obserwator niekiedy myli kosa ze szpakiem, jednak te ptaki wyraźnie się od siebie różnią. Budki lęgowe dla kosów, wieszane w parkach, są otwarte, posiadają jedynie podest do uwicia gniazda oraz daszek. Ptaki te preferuje gniazdowanie właśnie w takich otwartych przestrzeniach. Jeżeli zauważymy taki typ budki lęgowej, to z pewności w  pobliżu będzie można także obserwować kosy.

Kos w gnieździe
Fot. PtasiDom.com | Kos w gnieździe.

4. Szpak- czarna elegancja

Szpaki mogą być mylone z kosami ze względu na podobne umaszczenie, jednakże doświadczone oko obserwatora dostrzeże zasadnicze różnice między tymi dwoma gatunkami. Po pierwsze szpaki są większe niż kosy. Ponadto ich czarne pióra usiane są jasnymi cętkami. Szpak ma połyskliwe upierzenie, a w słońcu oprócz koloru czarnego można dostrzec na nim także barwy takie jak pięknie opalizujący zielony czy granatowy. Aby ułatwić gniazdowanie i rozród tego gatunku, stosuje się budki lęgowe dla większych ptaków. Mają one wysokość co najmniej 40 cm i otwór o średnicy około 5 cm. W pobliżu takich większych budek można zaobserwować właśnie szpaki budujące gniazda lub wychowujące potomstwo na terenach miejskich takich jak parki i inne zadrzewione okolice.

5. Jerzyk- stale w locie

Zdaje się, że najbardziej znanym i cenionym ptakiem żyjącym w miastach jest jerzyk. Jerzyka nietrudno pomylić z jaskółką, ponieważ bardzo ją przypomina w locie. Tak też spędza większą część swojego życia, żywiąc się, pijąc a także kopulując. Jerzyki za swój teren życia, w przeciwieństwie do jaskółek, wybrały właśnie tereny miejskie, chętnie wiją gniazda w szczelinach murów czy otworach, które znajdą w wysokich budynkach. Niestety w wielu dużych miastach, gdzie budynku przechodzą remonty i termomodernizację, zaczyna brakować tych naturalnych miejsc lęgowych dla jerzyków. Dlatego tak ważna sprawą jest wieszanie budek lęgowych dla tego gatunku. Najodpowiedniejsza dla jerzyka jest budka lęgowa typu J, o wysokości około 19 cm i podstawie około 32 x 14 cm. Charakterystyczną cechą budki jest to, że wygląda jak prostokąt z nieco owalnym otworem.

Budka betonowa dla jerzyka
Fot. PtasiDom.com | Budka dla jerzyka betonowa.

Oczywiście to tylko niektóre gatunki ptaków miejskich. Oprócz nich na wiosennych spacerach warto obserwować sikory bogatki, jemiołuszki, popularne sroki, gawrony czy kawki. Każdy z tych gatunków charakteryzuje się swoistymi cechami charakterystycznymi, które warto zapamiętać.

Ptaki żyjące w miastach, jak je zwabić do budki lęgowej

Jak zwabić ptaki do budki lęgowej

Jak zwabić ptaki i zachęcić by te chciały zamieszkać w domku jaki dla nich przygotowaliśmy? Jest to pytanie, które często nurtuje osoby lubiące i ceniące ptaki. Ważnych jest kilka aspektów Szerzej na ten temat piszemy w artykule w bazie wiedzy. Zapoznaj się również z tym wpisem.

Budki lęgowe na balkon

Balkon to jest to miejsce w mieszkaniu, gdzie mamy największy i najlepszy kontakt ze środowiskiem. Często aranżujemy nasze balkony tak, żeby było nam na nich jak najmilej spędzać czas. Na balkonach coraz częściej mamy liczne kwietniki a nawet rabaty z ziołami, które wykorzystujemy również w kuchni.

Budka lęgowa do ogrodu

Co prawda nie mamy wpływu na klimat i ilość owadów, jednakże każdy, kto posiada ogród lub działkę, może zrobić wiele, by stworzyć ptakom optymalne warunki do wyprowadzenia drugich lęgów w ciągu sezonu. W ten sposób możemy stworzyć ogród dla ptaków. Chodzi o przede wszystkim o montowanie w ogrodach i na działkach budek lęgowych. Nie jest to ani czasochłonne ani trudne. Tak naprawdę wystarczy zorientować się, jakie ptaki żyją w naszej okolicy i zamówić odpowiednia budkę lęgową. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy w wyborze budki lęgowej odpowiedniej dla siebie napisz do nas, pomożemy w wyborze. Domek dla ptaków musi być dopasowany wielkością oraz średnicą otworu wlotowego do danego gatunku ptaka, którego chcemy zachęcić do wyprowadzania lęgów na działce.
O temacie budek lęgowych do ogrodu piszemy również w artykule Jak zachęcić ptaki do lęgów na mojej działce? Dowiedz się jak zwabić ptaki do budki lęgowej oraz które gatunki ptaków przystępują drugi raz do lęgu.

 Jakie budki lęgowe chętnie zasiedlają ptaki żyjące w miastach. Przedstawiamy 4 typy popularnych budek lęgowych

Najpopularniejsze konstrukcie domków dla ptaków. Możemy je zaobserwować zawieszone na drzewach w parkach ogrodach oraz miejskich skwerach.

  1.  Budka lęgowa typ A i A1
  2. Skrzynka lęgowa typu B
  3. Budka dla Kawki typ D
  4. Domek lęgowy dla jerzyków typ J

 Jeżeli artykuł Ciebie zainteresował a tematyka ptaków i ochrony ptaków żyjących w miastach jest Tobie bliska zachęcamy do zapoznanie się z poniższymi artykułami z naszej Bazy wiedzy:

  1. Jak zachęcić ptaki do lęgów na mojej działce?
  2. Poznaj 5 zasad. Jak zawiesić budkę lęgowa półotwartą, żeby chciały w niej mieszkać ptaki?
  3. Wymarzony pałac dla kopciuszka. Dla kopciuszka najlepsza będzie budka lęgowa typu P
  4. Zaproś kosa do swojego ogrodu, wywieś budkę lęgową półotwartą.

Zachęcam Ciebie również do kontaktu z nami, chętnie opowiemy o ptakach żyjących w mieście, budkach dla ptaków jak również o innych zagadnieniach merytorycznych związanych z ptakami.

 

Tekst i Fot. PtasiDom.com | Budki lęgowe dla ptaków