Ptasie zmysły Ptasi Dom
In: Ogólna

Ptasie zmysły – jak widzą i słyszą nas ptaki? Zmysły w przypadku ptaków odgrywają znaczącą rolę w poznawaniu świata, jak u pozostałych zwierząt. Ptaki posługują się wzrokiem oraz słuchem, prawie wszystkie gatunki mają zaś znikomo rozwinięty węch.

Ptasie zmysły – jak widzą i słyszą nas ptaki. W artykule między innymi dowiesz się o:

  • Wzrok – jakie zdolności ma ptasie oko?
  • Ptasie zmysły, Słuch – działanie ptasiego ucha
  • Ptasie zmysły – jak widzą i słyszą nas ptaki. Pytanie do ornitologa
  • Czy ptaki mają dobry słuch?

Ptasie zmysły, Wzrok – jakie zdolności ma ptasie oko?

Ptasi wzrok jest dominującym zmysłem i jest wysoko rozwinięty. Oczy tych zwierząt są przystosowane do widzenia z dużych odległości i bezproblemowego poruszania się pośród różnych przeszkód, takich jak drzewa czy budynki w mieście. U wielu gatunków, dzięki położeniu oczu z boku, po jednej i po drugiej stronie głowy, kąt widzenia dochodzi do nawet 300 stopni. Z kolei drapieżniki, które mają przesunięte gałki oczne nieco bardziej do przodu głowy, lepiej dostrzegają głębię obrazu. W przypadku ptaków, których oczy są położne nieruchomo w czaszce, takich jak sowy, głowa ma możliwość obracania się w zakresie nawet 270 stopni.

Ptasie zmysły wzrok

Konstrukcja ptasiego oka

Sama konstrukcja ptasiego oka jest dostosowana do trybu życia ptaka. Te nocne są wyposażone w zdolność lepszego widzenia w ciemności, zaś ptaki wodne mogą widzieć zarówno w powietrzu, jak i pod wodą. Co ciekawe, oko tych zwierząt potrafi rozpoznać także ultrafiolet, co sprawia, że ptasi narząd wzroku przewyższa ten ludzki . W jaki sposób ptaki wzrok wyróżnia się na tle ludzkiego? Ptaki posiadają w oku dwa punkty ostrego widzenia. Oznacza to, że potrafią jednocześnie widzieć trzy ostre obrazy. Dodatkowo mogą też widzieć dokładnie obiekty o różnym oddaleniu.

Konstrukcja ptasiego oka

Dzięki specjalnej budowie oko ptaka posiada naprawdę imponujące możliwości. Na przykład ptaki drapieżne potrafią z dużej wysokości dostrzec niewielkie zwierzęta na ziemi i je upolować. Z kolei szybko poruszające się gatunki, takie jak jerzyk, bez żadnej możliwości pomyłki w ułamek sekundy są w stanie odróżnić trutnia od pszczoły robotnicy.  Tak rozwinięty zmysł wzroku pomaga nie tylko zdobywać pokarm w określonych dla danego gatunku warunkach, ale także unikać niebezpieczeństw.

Ptasie zmysły, Słuch – działanie ptasiego ucha

Słuch ptasie to drugi zmysł, który pozwala na lokalizację pokarmu oraz ochronę przed niebezpieczeństwem. Ptaki nie posiadają takich małżowin usznych, jak ssaki. Ich narząd słuchu otaczają pióra. W jaki więc sposób ptak nawet w nocy potrafi usłyszeć szmer swej ofiary po liściem lub warstwą śniegu? Pomaga w tym specjalne ułożenie piór na głowie. Tak zwana szlara zbiera fale akustyczne i kieruje je w stronę uszu. Te zwierzęta w uchu wewnętrznym mają element zwany ślimakiem, jednakże jego budowa nie odpowiada tej nazwie. Nie jest on skręcony. Jako ciekawostkę można uznać asymetryczne położenie otworów słuchowych u sów. Pozwala to lepiej ocenić położenie zdobyczy, ponieważ dźwięki wydawane na przykład przez gryzonie docierają do obu uszu sowy z niewielkim opóźnieniem.

Słuch u uszatki, uszy sowy uszatki

Ptasie zmysły – jak widzą i słyszą nas ptaki. Pytanie do ornitologa

Uszatka ma duże uszy, pewnie ma bardzo dobry słuch ? 🙂 to hipoteza, która jest często poruszana podczas rozmów o słuchu u ptaków. Uszatka dostała taka a nie inna nazwę Właście z powodu swoich  wydatnych “uszu”. Ciekaw jestem jak bardzo się zdziwicie jak obalę tą tezę pisząc że to nie są uszy. Tak, to prawda, charakterystyczne wypustki na głowie uszatki są to piorą, w które te ptaki zostały wyposażone i które kształtem przypominają uszy. Nie oznacza to jednak, ze ptak ten nie ma uszu. Owszem ma, ale usytuowane pod piórami. W taki sposób, że są one nie widoczne.

Michał Dworak | Ornitolog Zespół PtasiDom.com

W jaki sposób radzą sobie z ustaleniem takiej lokalizacji ptaki, które mają symetrycznie położone otwory uszne i tak małą głowę, że różnicy w czasie docierania sygnału dźwiękowego do ich ucha praktycznie nie ma? Poruszają one głową w ten sposób, by doprowadzić do kilkusekundowego opóźnienia w dotarciu dźwięku do ucha i w ten sposób, porównując te bodźce mogą z dużą dokładnością zlokalizować źródło dźwięku.

Czy ptaki mają dobry słuch?

Skoro ptaki potrafią wyłapać naprawdę subtelne dźwięki, a nawet ich narząd słuchu jest przystosowany do tego, by słyszeć swoich towarzyszy i odbierać dźwięki niebezpieczeństwa, to w jaki sposób reagują one na fajerwerki i petardy? Czy wybuchy są groźne tylko dla ssaków? Oczywiście, że nie.  Ptaki są wrażliwe na niespodziewane i głośne dźwięki. To dla nich nie tylko stres związany z nieprzewidzianym hałasem, ale także groźba kolizji z budynkami i inni przeszkodami, kiedy przestraszone wzbijają się w powietrze by uciec.

Ptasie zmysły Ptasi Dom

Niestety wiele takich kolizji powoduje nagłą śmierć lub co gorsza zranienia, które uniemożliwiają ptakom dalsze życie. Takie ofiary umierają powoli lub jeżeli trafią do weterynarza, muszą być poddane uśpieniu. Co roku w okolicach Sylwestra zauważa się wzrost liczby ptaków, które zginęły właśnie w takich okolicznościach. Jak widać petardy i fajerwerki, które są groźne także ze względu na intensywne, oślepiające bodźce wzrokowe, to wróg nie tylko domowych pupili lecz także ptaków miejskich.

Jeżeli artykuł był dla Ciebie interesujący, lubisz tematykę ptaków i chcesz dowiedzieć się więcej polecamy inne nasze wpisy w bazie wiedzy:

  1. Jak zrobić budkę lęgową dla ptaków,
  2. Zagrożenia ptaków żyjących w mieście,
  3. Budki lęgowe dla jerzyków – musisz to wiedzieć,
  4. Termomodernizacja i remonty elewacji budynków w okresie lęgowym ptaków,
  5. Uczymy się rozpoznawać ptaki. Poznaj 5 gatunków ptaków żyjących w mieście.

 

Tekst | Ptasi Dom com | Budki lęgowe dla ptaków